Milyonları yakından ilgilendiren kararı SGK yayınladığı genelgeyle onayladı. Beklenen ödemeler hesaplara 3 ay içerisinde yatacak.

Koronavirüs pandemisi bütün çalışma sistemlerini derinden etkiledi öyle ki dünyada yüz milyonlarca kişi işinden ve işletmesinden oldu. Bizim gibi sosyal devletler biraz da olsa vatandaşlarını belirli devlet destekleri ile korumaya çalışsa da 3. Dünya ülkelerinde ne yazık ki bir çok insan bu süreçten çok sert etkilendi ve devam ediyor.

Yeni tip koronavirüs salgını ile beraber kısa çalışma hayatından/ödeneğinden yararlanmış vatandaşlar tekrar normal çalışma hayatına döndü. Normalleşme adımları ile tekrar işe dönüşlerde bir çok sektörde beklenen müşteri/satış sağlanamadığı için iş verenler personel çıkarmalarında bulundu, bir çok kişi ücretsiz izine çıkarıldı ve hükümetin devreye soktuğu kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaya başladı.

31 Ekim’e Kadar Uzatıldı

Koronavirüs salgını sebebi ile hükümet tarafından devreye sokulan kısa çalışma ödeneği 3 ayı kapsıyacaktı. Bu 3 ayın ardından Cumhurbaşkanı tarafından 1 ay uzatılan ödenek son olarak 31 Ekim’e kadar uzatıldı. Bu konu hakkında yasal dayanak olarak SGK kurumlarının normalleşme desteklerine göre 27 Ağustos 2020 tarihinde yapmış oldukları 2020 / 35 sayılı kanun genelgesi oluyor. Genelgede konu hakkında örneğe yer verildi. Bu örnekse; ”Kısa  çalışma hayatına dönme tarihi 20.04.2020 olurken bitiş tarihi de 20.07.2020 oldu. Aylık ortalama olarak gün sayısının 22 olduğu bir sigortalı işçi adına 2020 yılının Ağustos – Eylül ve Ekim ayları için 3 aylık bir süreyle destekten tekrar yararlanmaları mümkün olacak. 1.10.2020 tarihinden itibaren çalışanlar kısa çalışma ödeneği almak adına hak sahibi olarak belirlenmişse de durum tekrar askıya alınacaktır. 30.10.2020 tarihinde sona erecek olan vatandaşlar adına tekrar konu adına sunulan destekten yararlanma hakları talep edilecekse de bir aylık süre ile söz konusu olacak desteklerden yararlanma hakları verilecektir. ” şeklinde olmuştur.