Her çalışanın hayalini kurduğu emeklilik sanıldığı kadar uzak değil, prim gün ödemesi ve yaş şartını yerine getirirseniz sizde emekli olabilirsiniz. Gene de belirli durumlara tabi olarak daha erken emekli olma fırsatı doğabiliyor.

Ülkemizde bir çok çalışan esnek çalışma saatleri, maaşlarının ödemesinin gecikmesi gibi sebeplerden ötürü biran önce emekli olup sakin bir inzivaya çekilmek istiyor. Emeklilik için temel üç şartı yerine getirmek gerekse de bazı durumlarda bu şartlar esneye biliyor ve daha erken emekli olunarak hayallere sonunda kavuşulabiliyor. 

  1. Engelli Çocuk Durumu

Eğer kadın çalışanların bakıma muhtaç olan bir engelli çocukları varsa, annelerin tabi tutulduğu ve anneler için gelen 1 ekim 2008 sonrası sigorta hayatı için çalışma sürecinin dörtte biri kadarıyla prim ödemesi gerçekleşiyor ve yaş haddinden düşebiliyor.

  1. Vergi İndirimiyle Erkene Alma

Yüzde kırk ve üzerinde engelli oranına sahip engelli çalışanların vergi indirimi almasıyla yaş şartına bakılmadan 3600 gün prim ödemesi şartını karşılaması durumunda erken emekliliği gerçekleşebiliyor.

  1. 10 Yıl Prim Şartı

Eğer 9 Eylül 1999 tarihi öncesi sigorta girişi yapılmışsa, kişi 15 yıl yani diğer şekliyle 3600 prim günü ödemesini doldurması halinde çalışma hayatını bırakıp emekliliğe geçebiliyor. 9 Eylül 1999 sonrası için bu durum 4500 prim ödemesi şartıyla sunuluyor.

  1. 3 Çocuğa Kadar

Çalışan kadınların doğum yapması halinde bu süreç üzerinden 3 çocuğa kadar prim kazanabiliyor. Bu durum kişinin 6 yıl daha erken emekli olmasının önünü açıyor.

  1. Malulen Emeklilik

Çalışma sırasında geçirilen kaza sonucu kişinin iş yapabilme gücünde yüzde 60 oranında azalma olması halinde, malulen emekli olmasının önü açılıyor. En az 10 yıl boyunca sigortalı bir şekilde çalışmak ve 1800 prim gün ödeme şartını doldurmak yeterli oluyor.

  1. Askerlik Borçlanması

İlk sigorta başlangıcından sonra askerlik yapan erkekler askerde bulundukları süreye yönelik geriye dönük prim ödemesi yapabiliyorlar böylece emeklilik öne çekilmiş oluyor.