Geçtiğimiz haftalarda sıfır otomobil alınırken uygulanan ÖTV’ye zam gelmişti ve bunun üzerine yalnızca sıfır değil ikinci el araçlarda da artış gözlemlendi.

İlk önce Çin’de ortaya çıkan sonra tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs pandemisi, her sektörü olduğu gibi otomobil sektörünü de derinden etkiledi öyle ki Wolsvagen gibi dev Alman otomobil fabrikası bile üretimini bir süre için durdurmuştu. ÖTV düzenlemesi sonrası sıfır araçların yanı sıra ikinci el araçlarında fiyatında da ciddi artış gözlemlendi.

“10 Güne Kadar Yükseliş Bekliyoruz”

Uzun yıllardır galericilik yapan Mustafa Üzer, ikinci el araçların fiyatlarının artışı üzerine konuştu. Üzer, “Önümüzdeki günlerde 1 hafta 10 güne kadar araç fiyatlarında yükseliş bekliyoruz. Sıfırlarda bayiler 400 bin liralık araca 500 bin lira yazdılar liste fiyatına ama bu ikinci ele daha yansımadı. Şöyle bir gerçek var fiyatlar yükseldi” dedi.

Sıfır Araba Bulmak Güçleşti

İkinci el araç fiyatlarının artışında fırsatçıların büyük rolü olduğunu dile getiren Üzer, ““Normal satmak için acil ihtiyacı olan var. Ama şöyle de bakıyoruz yüzde 70 herkes araba satmaya başladı. Satan almaya başlıyor. Böyle bir ek kazanç sağlamaya çalışan çok fazla. Bu araba fiyatları niye çıktı? Yurt dışından araba gelmediği için. Ülkemizde olan araba sayısı belli fabrikalar üretim yapmıyor. Araba da herkesin bir ihtiyacı. Sıfır yok zaten adam gidiyor 6 ay zaman veriyorlar. Bayilerde sıfır araba yok. O yüzden düşeceğini hiç zannetmiyorum talebimiz çok fazla” diye konuştu.

Galericiden Almak İstemiyorlar

Araba fiyatlarının düşmesini beklemediklerini anlatan Üzer, “Dışarıdan gemilerle arabalara gelene kadar biz düşme şansı beklemiyoruz. Fiyatlar çıkıyor. Herkes galeriden almama derdinde biniciden alma derdinde. Binici dediğiniz insanların yüzde 80’i bu ticareti yapıyor. Bizler yasal yapıyoruz. Garanti kapsamındayız. Bir sorun olursa sattığınız arabada bir şey olursa biz buradayız. Dışarıdan aldığınız insanlar sizi ertesi gün tanımazlar. Arabaları galericiden almaya özen gösterelim. Herkes bu mesleği yapmanın derdinde herkes mesleğini yapsın. Sattığımız her arabaya garanti veririm” şeklinde konuştu.