Müftüden Kurban Uyarısı! Eşler Dikkat…

Kurban ibadeti ile ilgili bir takım açıklamalar altına imza atan Balıkesir İl Müftüsü Ramazan Topcan, karı kocalara uyarıda bulunarak tombalayla ya da gönül almayla "bu sene ben keseyim, gelecek sene siz kesersiniz" tarzında bir uygulamanın asla doğru olmadığını ifade etti.
Müftüden Kurban Uyarısı! Eşler Dikkat…
Gündem, Yaşam 5 Ağustos 2019 11:56

Balıkesir İl Müftüsü Ramazan Topcan, kurban ibadetiyle ilgili açıklamalar yaparak vatandaşları bilgilendirdi.

Kurban kesmenin bir ibadet olduğunu ifade eden Ramazan Topcan, kurban ibadetinde hem kesen kişinin, hem de kesilen hayvanın bir takım özelliklere sahip olması gerektiğini vurguladı.

Kurban olacak hayvanlarda bulunması gereken özellikler gibi insanlarda da bulunması gereken özelliklerin olduğunu açıklayan Tekcan, kurban kesecek kişinin zengin olması gerektiğinin altını çizerek, bir yıl kendi adına diğer yıl eşi adına kurban kesilmesi gerektiğini söyledi. Topcan, tombalayla ya da gönül alma şekliyle bu yıl ben keseyim gelecek yıl siz kesersiniz tarzında bir uygulamanın caiz olmadığını duyurdu.

Kurban Edilecek Hayvanın Özellikleri

Namaz ve oruç ibadetindeki gibi kurban ibadetinde de birtakım şartlar olduğunu anlatan Tekcan, kurban olacak hayvanın kesim yerine gelemeyecek kadar zayıf, topal olamayacağını, kör olamayacağını, boynuzlarında kırık olamayacağını belirtti.

Küçükbaşlarda bir adet, büyükbaşlarda ise 2 adet memesi körelmiş hayvanın kurban olamayacağını aktardı.

 

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com