Bir çok vatandaş kredi notunun düşük olması sebebi ve daha önce ödeyemediği kredilerinin olduğu sebebi ile ne yazık ki bankalara kredi çekmek için gittiği zaman eli boş dönüyor. Bu vatandaşlar için müjdeli haberi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak patlattı.

Vatandaşlarımızın, zaman zaman kredi ya da kredi kartı ödemelerinin aksadığı bir gerçek. Ekonomik olarak olumsuz duruma düşenler her ne kadar aksini istese de bu ödemelerini ne yazık ki geciktiriyorlar. Bu gecikmelerden ötürü kişinin kredi notu düşüyor ve borçlarını tek bir bankada toplamak ya da acil nakit ihtiyacını karşılamak için bankaya kredi çekmek için gittiği zaman hayalleri suya düşüyor yani banka kişiye, ödemelerindeki aksaklık sebebi ile kredi notunun düştüğü için kredi vermiyor.

Borçlu vatandaşlar kredi çekebilecek banka bulamayınca, zaten biriken taksit ve üzerine eklenen gecikme faizleriyle bu ödemelerin çığ gibi büyümesiyle ağırlığının altında ezilmeye başlıyorlar, hal böyle olunca krediler ödenemiyor ve kişi kara listeye alınıyor ve hakkında icra takibi başlatılıyor. Zaten ekonomik olarak zor durumda olan vatandaşlar birde psikolojik olarak zor duruma düşüyorlar. Bu durumda olan vatandaşlarımızın ise beklediği tek ümit belki de “Sicil Affı” oluyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Duyurdu

Kredi notu düşük olduğu için kredi çekemeyen vatandaşlar için kredi sicil affının yürürlüğe girdiğine dair açıklamalar gelmeye başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konu ile alakalı olarak konuşmasında bu gelişmeye dair açıklamalarda bulundu.

Sicil Affı Geldi mi?

Pandemi sürecinde hükümet tarafından yeni tip koronavirüsün ekonomik etkilerinin azaltılması için bir çok kredi paketi devreye sokulmuştu. İlk önce esnaf ve kobiler için sunulan bu krediler direk tüketiciyi, hane halkını hedef alarak da sunulmaya başlanmıştı. Düşük faizli bu 6 ay ertelemeli krediler vatandaşlar tarafından büyük rağbet görmüş ve 3 Bin, 5 Bin ve 10 bin TL şeklinde paketler halinde bir çok vatandaşa ödenmişti.

Kredi sicili kötü olan vatandaşlarımızın bazıları ne yazık ki bu avantajlı kredi paketlerinden yararlanamadılar bu sebeple yüksek makamlardan gelecek sicil affına gözlerini ve kulaklarını çevirdiler. Sicilleri düşük olduğu sebebiyle, bir çok devlet ve özel bankanın düşük faizli ve ertelemeli kredilerinden yararlanamayan vatandaşlar sicil affını beklemeye koyuldular.

Kötü Sicile Kredi Veren Bankalar

 Bir çok vatandaşımız sicil affı haberini duyduktan sonra, düşük kredi notuna, eksi nota, bozuk kredi siciline kredi imkanı sunun bankaları araştırmaya koyuldu. Size güzel bir haberimiz var siciliniz bozuk olsun, kredi notunuz düşük olsun fark etmez bazı bankalar tüm bunların üzerine bir çizik atıp size kredi verebiliyor. İşte daha önce sicili bozuk bireylere kredi imkanı tanımış ve tanıyan bankalar;

  • Ziraat Bankası,
  • Vakıf Bankası,
  • Halk Bankası,
  • Garanti Bankası,
  • QNB Finansbank