NATO S-400 Açıklaması Yaptı! Endişeliyiz Dedi…

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400'lerin ilk bölümü Ankara'ya sevk edildi. NATO'dan S-400'lere yönelik bir son dakika açıklaması geldi. Bir yetkili, Türkiye'nin S-400 alımının potansiyel sonuçlarından ötürü oldukça endişeli olduklarını belirtti.
NATO S-400 Açıklaması Yaptı! Endişeliyiz Dedi…
Gündem, Yaşam 12 Temmuz 2019 15:52

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminin parçaları Türkiye’ye yavaş yavaş gelmeye başlarken, NATO tarafından konuyla ilgili önemli bir açıklama yapıldı.

AFP’ye konuşarak açıklamalarını ileten bir NATO yetkilisi, İttifakın Türkiye’nin bu kararı sebebiyle oldukça endişeli bir hal aldığını ve söz konusu silahların müttefik sistemlerine karşı olumsuz olduğunu belirterek açıklamalarını dallandırdı.

Endişeliyiz

Türkiye’nin S-400 sistemi edinme kararının yaratacak olduğu potansiyel sonuçlarından oldukça endişeli olduklarını, NATO’nun görev ve operasyonlarının yerine getirilmesi hususunda temel noktasının, üye ülkelerin silahlı kuvvetlerinin tek çatı altında çalışma birliği olduğunu vurguladı.

ABD’nin Tehditlerine Karşı Türkiye Geri Çekilmedi

Milli Savunma Bakanlığı, söz konusu sistemin ilk parçalarının başarılı bir şekilde Türkiye’ye geldiğini ve sevkiyatın devam edeceğini dile getirmişti. Teslimat, Türkiye’nin bir Rus savunma sistemi almaya karar verip, bu kararında geri adım atmaması sebebiyle aylarca süren tartışmaları izliyor. ABD’nin açık bir şekilde yapmış olduğu yaptırım tehditlerine karşılık hiçbir şekilde geri çekilmeyen Türkiye sonunda S-400 Hava savunma sistemlerini satın almayı başardı.

S-400 Kullanacak İlk NATO Ülkesi: Türkiye

Şu anda elinde S-400 Hava savunma sistemi olan tek NATO ülkesi Türkiye olarak öne çıkıyor. Bunun yanı sıra Yunanistan’ın elinde bir önceki versiyonu olan S-300’ler bulunuyor. Yunanista bu füzeleri NATO üyesi olmayan Güney Kıbrıs’tan satın alarak envanterine katmıştı.

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com