Rusya’nın desteklediği Esed rejiminin, düzenlediği hain saldırı sonucunda 33 askerimiz şehit düştü. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait konvoya hava saldırısı gerçekleştiren rejim güçleri üzerine, Türkiye NATO’ya çağrıda bulundu. Suriye başlığı altında bir olağanüstü toplantı yapıldı. Toplantının ardından basına konuşan Genel Sekreter Jens Stoltenberg, açıklamalarında “Türkiye’ye çok değer veriyoruz. Kıymetli bir müttefik olarak görüyoruz. Türkiye’nin yanındayız.” ifadelerini kullandı.

1 Saat 10 Dakika Süren Toplantının Satır Başları

“Suriye’de meydana gelen durum ile alakalı bir telefon görüşmesi yaptım. Kendisi danışma talebinde bulundu. Şu an şunu belirtmek istiyoruz; Müttefiklerin, geçtiğimiz gece İdlib kentinde Türk askerlerinin uğradıkları saldırı sonrasında hayatlarını kaybetmesine çok üzüldüklerini bilmenizi istiyoruz. NATO bu saldırıyı şiddetle kınıyor. Beşar Esad yönetimindeki askerlerin bir an önce durmalarını, uluslararası hukuka uyulmasını ve BM destekli barış süreçlerinin devam etmesini dile getiriyorum

2018 tarihli ateşkese devam edilmelidir. Aksi takdirde insani kriz kötüleşecektir. Şu anda İdlib’de bulunanlar için insani durum çok kötü durumdadır. NATO Türkiye’nin yanındadır ve Türkiye’yi çok kıymetli bir müttefik olarak görüyor. Türkiye, kaç zamandır mülteci insanlara desteğini gösteriyor. NATO yardımlarını bir kaç farktı şekilde gösterecektir.  Bu desteklerden biri hava korunma yolları olacaktır. Bu sayede Suriye’den gelen hava saldırılarından korunacaktır. NATO’nun güneydoğu sınırını korumayı sürdüreceğiz.

NATO müttefiki olan üyeler, Türkiye’nin askerlerini kaybetmesine yönelik taziyelerini şehit düşenlerin ailelerine ve tüm Türk halkına iletmektedir. Ayrıca NATO, Beşar Esad’ı arayıp, uluslar arası hukuka tam anlamıyla uyulması gerektiğini belirterek, ateşkes istemiştir. Bunun yanında Suriye’deki insani krizleri çözmesi gerektiğini bildirmiştir.

Yüz binlerce insan kendi evlerini bırakıp, gitmek zorunda kalmıştır. NATO müttefikleri bugün Türkiye’ye desteğini sunuyor. Hava savunma sistemlerinde değişiklik yapmasını öneriyoruz. Erken uyarı ve gözlem uçakları bulunuyor. Fakat NATO müttefikleri daha fazla neler yapabilecekleri konusunda araştırmalar yapıp, Türkiye’ye desteğini artırmaya çalışıyor.” açıklamaları yapıldı.