Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle başlayan ABD-İran gerilimi dünya gündeminde yankı buldu. Gece saatlerinde ABD’nin hava üssüne füzelerle saldırıda bulunan İran’a NATO tarafından çağrıda bulunuldu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İran’ın saldırılarını kınadıklarını ifade etti.

Stoltenberg, İran’ın ABD ve koalisyon güçlerine yönelik yaptığı saldırıları kınadığını, NATO’nun şiddet eylemlerini durdurma çağrısı yaptığını söyledi. NATO’dan yapılan açıklamada, Irak’ta görevli olan NATO askerlerinin sağlık durumlarının iyi olduğuna yer verdi. Almanya’da saldırıyı kınayanlar arasındaydı.

Alman Savunma Bakanı Annegret Kramp, Alman Hükümeti’nin bu saldırganlığı reddettiğini söyledi. Kramp, gerilimin bitirilmesi için herşeyin yapılması gerektiğini ifade etti. “Şimdi bu sarmalı daha yukarıya doğru çıkarmamız gerekiyor dedi.

Ne Olmuştu?

ABD’nin Kasım Süleymani’yi öldürmesiyle intikam yemini eden İran, Irak’taki Amerikan askerlerinin bulunduğu üssü vurdu. İran Devrim Muhafızları saldırının ardından duyuru yaptı. Devrim Muhafızları Ordusu yaptığı açıklamada, Kasım Süleymani’nin intikamının alındığı belirtildi. Hava üslerinin onlarca füzeyle vurulduğu duyuruldu.

Söz konusu olayla ilgili yapılan açıklamada, ABD’nin saldırılarına devam etmesi durumunda çok daha sert ve ezici şekilde cevap verileceği bildirildi. İran Devrim Muhafızları Ordusu yaptığı açıklamada “Her durumda İran’a karşı düşmanca ve saldırganca eylemlerin kaynağı hedef alınacaktır. İşledikleri suçta siyonist rejimi de suçlu ABD rejiminden ayrı tutmuyoruz” ifadelerine yer verdi.

ABD halkına çağrıda bulunan Devrim Muhafızları, bölgedeki askerlerin daha fazla zarar görmemeleri amacıyla ülkelerine çağırmaları tavsiyesinde bulundu. Saldırıda 80 Amerikan askerinin öldürüldüğü iddia ediliyor. Pentagon saldırıyı doğruladı. Amerikan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jonathan Hoffman saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Hoffman, saldırının İran tarafından ABD Doğu Yakası saatiyle sabah 5.30 sıralarında gerçekleştirildiğini belirtti.