Gelen son dakika haberine göre NATO, Türkiye ve Yunanistan’ın görevlendirdiği askeri heyetler arasında teknik görüşmelere başladı, iki NATO üyesi ülke arasında bir ortak nokta oluşturmak isteyen NATO henüz bir mutabakata varılamadığını açıkladı. 

Bilindiği üzere Yunanistan ve Türkiye arasında uzun süredir gerginlik devam ediyor. Gerginliğin sebebi Yunanistan’ın Akdeniz ve Ege denizlerinde, Türkiye’ye karşı kışkırtıcı hareketlerde bulunması. Yunanistan zaman zaman Türkiye kıta sahanlığına tehdit oluşturabilecek hareketlerde bulunuyor, askeri alanda yapılan bütün Yunanistan girişimlerine Türk Ordusu en sert şekilde karşılık veriyor.

Fransa desteği ile üzerimize sürülen Yunanistan adeta küçük bir çocuk gibi kendisine söylenen her hareketi harfiyen uyguluyor. Bir çok kaynak Yunanistan’da seçimlerin yaklaşması ve Fransa’nın Türkiye’nin Akdeniz’de söz sahibi olmaması için bu hareketlerin sergilendiğini öne sürüyor.

NATO’dan Çözüm Arayışına İlişkin Açıklama

 NATO Genel Sekreteri Jen Stoltenberg “Türk ve Yunanistanlı liderlerle yaptığım görüşmelerden sonra iki müttefik ülke burada, NATO’da teknik görüşmeler için bir araya geldiler bile. Bu görüşmelerin amacı askeri çatışmayı önleyecek mekanizmalar oluşturulması. Doğu Akdeniz’de kaza riskini düşürmek için henüz bir mutabakata varılmadı. Bunlar Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlıklarla ilgili müzakereler değil, teknik görüşmeler. Bunlar Almanya öncülüğündeki siyasi ara buluculuk çabalarını tamamlayacak çalışmalardır.” Açıklamasında bulundu.

Sözlerine devam eden Stoltenberg, Doğu Akdeniz’de çok sayıda gemi bulunduğu için çatışmayı önleyecek mekanizmaları geliştirme konusunda teknik görüşmelere başlama ihtiyacımız vardı.” diye konuştu.