Ne Dolar Nede Altın Euro’da Değil! İşte Bu Yılın En Çok Kazandıranı

 

Bir çok insan altındaki sert yükseliş sebebi ile bu yıl en çok kazandıran yatırımın altın olduğunu düşünüyor. Gümüş bu yılın ilk 8 ayında en çok kazandıran oldu, emtia piyasasında yatırımcılara, yılın 8 ayında yüzde 57,6 ile en çok gümüş kazandırdı. Gümüşü, yüzde 29,7’lik getiriyle altın takip etti.

 

18 ürünün 2020 yılı içerisinde ilk 8 ayda olan hareketi incelendi bu verilere göre, yılın 8 ayında emtia grubu araçlarının 9 tanesi kazandırırken, 9 tanesi de kaybettirdi. Emtia piyasasında yatırımcılara, ocak-ağustos döneminde en fazla gümüş kazandırdı.

Koronavirüs Küresel Piyasaları Etkiledi

Çin’in Wuhan kentinde başlayan yeni tip koronavirüs salgını ilk önce Asya piyasalarını şiddetli şekilde vururken daha sonra Batı ekonomilerini domino etkisi ile vurdu. Küresel ölçekte piyasalarda belirsizlik ortamı yaratan korona virüs bir çok ürünün fiyatını yukarı çekerken gelişmekte olan para birimlerine ciddi hasarlar verdi.  Öyleki virüs sonrası bir çok gelişmiş ülkenin merkez bankası piyasaya geniş likitide, milyarlarca dolar döviz sürdü. Küresel büyüme endişeleri, teminat açığı kaynaklı satışlar, doların diğer para birimlerine karşı değer kazanması ve arz-talep dengesi, tarım emtia fiyatlarını bu yıl etkileyen önde gelen faktörler arasında yer alırken, ekonomilerin normale dönmeye başlaması, merkez bankalarının destekleyici politikaları emtialara olan talebi olumlu etkiledi.

Gümüş Yıl Başından Bu Yana Yüzde 57,6 Kazandı

Bir çok kişinin beklemediği şekilde gümüş son 8 ayda altına göre neredeyse iki kat daha fazla kazandırdı. Gümüş yıl başından bu yana yüzde 57,6 değer kazanırken altın yüzde 29,7 değer kazandı. Gümüş arzının son dönemlerdeki artışın sebebi ve güvenli liman seçeneğinden ötürü, gümüş fiyatı artışını sürdürüyor.