Son haftalarda ülkemizde maalesef günlük koronavirüs vaka sayılarında endişe verici bir artış yaşandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artışın gözlemlendiği şehirler hakkında bilgiler verdi. Fahrettin Koca, İstanbul ve İzmir ciddi bir artışın olmadığını ancak Ankara ile birçok ilde ciddi artışların olduğunu belirtti. Bakan yoğun bakım ünitelerinin halen yeterli olduğunu şuan sadece Diyarbakır’da kısmi bir yoğun bakım problemi olduğu açıkladı.

Ülkemizde vaka sayılarının kontrol altına alınmasıyla 1 Haziran itibari ile normalleşme süreci başlamış oldu. 1 Haziran’dan itibaren kısmen de olsa süreci fena yürütmemiştik. Fakat özellikle Kurban Bayramı’ndan sonra günlük vaka sayılarında hızlı bir artış gözlemlendi. Öyle ki günlük vaka sayıları 1500 kişiyi aşmış durumda.

Sağlık Bakanı son durum ile ilgili sürekli açıklamalar yaparak halkı bilgilendiriyor, Bakan Koca son olarak İller’de koronavirüs hakkında bilgileri aktardı. Buna göre büyükşehirlerden İzmir ve İstanbul’da ciddi bir artış söz konusu değilken Ankara’da durum tam tersi. Ülkenin Batısı bu durum da iken özellikle Orta Anadolu, Güneydoğu Anadolu’da artışların gözlemlendiğini aktaran Bakan Koca, Diyarbakır’da kısmi bir yoğun bakım problemi oluştuğu bilgisini aktardı.

Artışın Fazla Olduğu İller

Aktarılan bilgiye göre, son dönemde artışın en fazla olduğu il Ankara, Konya, Kayseri, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Erzurum, Batman, Van, Ağrı da artış yaşanan illerimiz arasında. Mersin ve Manisa’da da artış var ama bu iki ilimizde durum daha kontrollü.

Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İstanbul, şu anda daha kontrollü. İstanbul’da ciddi bir artış yok. Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da artış var, dikkatlerimiz bu iki bölgede. Ege’de artış yok. İzmir’de kısmi bir artış var ama durum kontrol altında. Dedi.