22 Şubat 2022 23:01 Güncelleme : 22 Şubat 2022 23:01

Noodle Yiyen Öğrenci Bacaklarını Kaybetti! Yiyeceğin İçerisinde Bulunan Bakteri Hayatını Kararttı!

Noodle Yiyen Öğrenci Bacaklarını Kaybetti! Yiyeceğin İçerisinde Bulunan Bakteri Hayatını Kararttı!

Noodle yediği için bacaklarını kaybeden genç, dünya gündemine bomba gibi düştü. Makarnanın içerisinde yer alan bakteri nedeniyle bir anda hayatı kararan öğrenci, bacaklarından oldu. Üstelik iç organlarında geri dönüşü olmayan hasarlar meydana geldiği açıklandı. İşte, noodle yediği için bacaklarını kaybeden genç hakkında merak edilen tüm detaylar.

İsmi açıklanmayan bir öğrenci, arkadaşından kalan tavuklu noodle’ı buzdolabından çıkarıp yedikten sonra sepsis hastalığına yakalandı ve bacaklarından oldu. Yemeği yedikten sonra ateşi çıkan ve nabzı dakikada 166’ya yükselen genç, hızla hastaneye kaldırdı.

Kayıtlara göre gencin herhangi bir alerjisi veya çocukluktan kalma bir hastalığı bulunmuyordu. Ayrıca nadiren alkol kullanıyordu ve haftada sadece 2 paket sigara içiyordu. Fakat gencin rahatsızlığı hastanede yattığı süre boyunca iyice kötüleşti ve helikopterle daha özel bir hastaneye kaldırıldı. Hastane tarafından yapılan açıklamada hastaneye yatmadan 20 saat öncesinde iyi olan genç, hastaneye gelmeden 5 saat önce cilt döküntüleri yaşamaya başlamıştı. İşte, noodle yediği için hastanelik olan gence dair merak edilen tüm detaylar.

Hastaneye Kaldırılan Genç Farklı Komplikasyonlar Geçirmeye Başladı!

Noodle yediği için hastaneye kaldırılan gencin daha sonra böbreklerinin iflas ettiği ve kanında pıhtılaşma sorunun meydana geldiği açıklandı. Tüm bu komplikasyonlarla mücadele eden gencin kanında hayati tehlike yaratan sepsis türü Neisseria Meningitidis bakterisine de rastlandı. Doktorlar, arkadaşından kalan noodle’ı yediği için gencin bu hastalığı tükürük yoluyla kaptığını açıkladılar. Hastanede bir süre tedavi altına alınan gencin parmaklarında sepsis kaynaklı kangren sorunu olduğu için dizlerinden aşağısı ampute edilmek zorunda kaldı.  

Noodle Yiyen Genci Bacaklarından Eden Sepsis Nedir?

Sepsis hastalığı, vücudun oluşan bir enfeksiyona karşı oluşturduğu tepkinin ardından bazı vakalarda potansiyel olarak yaşamı tehdit eden duruma verilen isimdir. Bağışıklık sistemi normal durumda vücutta görülen bir enfeksiyonla savaşmak için kan dolaşım sistemine çeşitli kimyasal maddeleri salgılarlar. Sepsis, vücudun bu kimyasal maddelere karşı dengesiz davranması ve birden fazla organa zarar verebilecek değişiklikleri tetiklemesi sırasında ortaya çıkmaktadır. Devam eden sepsis daha da ağırlaşarak septik şoka ilerlerse bireyin tansiyon oranının yanı kan basıncında önemli bir düşme olur.

Sepsis Kimlerde Görülmektedir?

Sepsis, enfeksiyon kaynaklı bir rahatsızlık olduğu için hemen herkesin başına gelebilmektedir. Ayrıca sepsis rahatsızlığı, hamile kadınlarda, yaşlı yetişkinlerde, 1 yaşından daha küçük çocuklarda, bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde, böbrek veya akciğer hastalığı olan kişilerde ve kanser gibi kronik rahatsızlıkları olan bireylerde çok daha fazla görülmektedir. Ayrıca bu kişiler, en ağır septik şok ilerleme riskini de taşımaktadırlar.  

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış