Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, C.B Kabinesi toplanmış ve ülkemizde artan Covid-19 vakaları hakkında alınacak önlem ve tedbirleri görüşmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı ardından, kamuoyuna yeni dönem ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda toplu taşamadan, okula bir çok konu hakkında bilgi vermişti. Şüphesiz en merak edileni okulların açılıp açılmayacağı oldu. 

Ülkemizde son günlerde vaka sayısındaki artış endişe verici ve kritik seviyede, hal bölye olunca yeni kısıtlamalar ve tedbirlerde beraberinde geliyor. MEB tarafından okulların yüz yüze açılma. Tarihi 17 Eylül olarak açıklanmıştı fakat bu son günlerdeki kritik artış neticesi ile veliler okulların açılma tarihinde bir değişiklik olup olmayacağını merak etmeye başladı. 

Erdoğan açıklamasında okul öncesi ve ilkokul birinci sınıflardan başlayarak, okulların eğitime açılacağını duyurdu.

Güven Endeksinden Bahsetti ve…

Yüz yüze ve uzaktan eğitimin beraber bir şekilde yürütüleceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında şu ifadeyi kaydetti, “Güven endekslerinde tüm veriler yılı pozitif bir büyüme ile tamamlayacağımızı gösteriyor. Pek çok ülkenin ekonomik paketleri kağıt üzerinde kalırken biz taahhüt ettiğimiz her şeyin tamamını hayata geçirdik. KOBİ’lerimize 963 milyon lira destek ödemesi yaptık. Açıkladığımız destek ve teşvik paketlerinden ülkemizdeki her kesim yararlanmıştır. İlk orta ve yüksek eğitim kademelerinde uzaktan eğitim sistemimizi en iyi şekilde idame ettirdik. Yeni dönemde eğitim öğretime salgın şartlarını da dikkate alarak yüz yüze ve uzaktan eğitimi birlikte gerçekleştireceğimiz sisteme devam edeceğiz.”

İlk Önce Küçükler…

Cumhurbaşkanı, okulların açılması ile ilgili kararı biraz da veli nezdinde değerlendirmeye bıraktı, sürecin sadece eğitim değil sağlık olması sebebi ile Erdoğan biraz da velilerin ve sürecin gidişatına göre okulların durumunda değişiklik olabileceğinin de mesajını vermiş oldu. Cumhurbaşkanı, “Ailelerin tercihlerine göre okul öncesi ve 1. sınıftan başlayarak okullarımızı eğitim-öğretime açıyoruz. Bu uygulama salgının seyrine göre şehirlerimizde farklılık gösterecektir. Çocuklarımızın eğitim hayatının aksamadan devam etmesi tek gayemizdir” dedi.