Çocukların sıklıkla tükettiği bu çikolata şırınga görünümlü olduğu için çok dikkat çekiyor. 7 yaşında olan Mert Yağız kantinden aldığı şırınga görünümlü çikolatanın kapağının nefes borusuna kaçması sonucu hayatını kaybetti. Mert Yağız soruşturması devam ederken bir yandan da Diyarbakır’dan ölüm haberi geldi. Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde Umut Bilgi adında 7 yaşındaki çocuk, Mert yağızda olduğu gibi söz konusu çikolatanın kapağının boğazına kaçması sonucu yaşamını yitirdi. Bu 2 ölüm üzerine kantinlerde ve çevredeki marketlerde denetim sıkılaşmaya başladı.

 

 

Yapılan denetimlerde söz konusu çikolatanın kantinlerde ve marketlerde satılıp satılmadığı araştırıldı. Tek bu ürünle kalınmadı ve diğer ürünlerinde incelemesi yapıldı. Şırınganın 2 can alması sonucu, tüm kantin ve okullarda bu ürünün araması yapılıyor. Satışa devam edenler veya bulunduranlar için yasal işlemin başlatılacağı bildirildi. Şırınga görünümlü çikolata ve buna benzer şekilde tehlikeli şekilleri olan ürünlerde buna dahil olup satışı yapılan her şeyin son kullanma tarihi ve ruhsatlarda sorgulanıyor.

Boğaza takılma riski yüksek

Denetim yapılan okullardan birinde daha önce söz konusu ürünü yediğini ifade eden çocuk, boğazına takıldığını ve oldukça tehlikeli bir ürün olduğunu söyledi. Ürünün kapağını açtıktan sonra jelatinle kaplanıyor. Jelatini açıp şırıngayı sıkıldığında boğaza katılma riski çok fazla.

Çikolatalara yasak geldi

Ümraniye’de okul çevresindeki bir markete denetim yapmaya giden zabıta ekipleri, ürünün satışının yapıldığını gördü. Marketin ruhsat ve belgeleri kontrol edildi ve şırınga görünümlü çikolatalar toplandı. Çikolataların satışını yapan market ise gerekli kurumlara bilgilendirilecek.

Oyun hamurları da aynı riski taşıyor

Slime diye bilinen oyun hamurları günümüzde çok fazla popüler olmaya başladı. Okul çevresinde kırtasiyede slime satışının yapıldığını tespit eden zabıta ekipleri, söz konusu ürünleri de topladı. Toplanan şırınga görünümlü can alan çikolatalar ve oyun hamurları yediemine teslim edildi.