8 Şubat 2022 11:01 Güncelleme : 8 Şubat 2022 11:44

Özgüven mi Narsistlik mi? Narsist Bir Erkekle Beraberseniz Bunlara Dikkat Edin!

Özgüven mi Narsistlik mi? Narsist Bir Erkekle Beraberseniz Bunlara Dikkat Edin!

Eşiniz fazla mı özgüvenli? Aslında Narsist olabilir! İşte Bu yazımızı okuduktan sonra özgüven ve narsistlik arasındaki ince çizgiyi net görebileceksiniz.

Şimdi gelelim Narsist biriyle birlikte olduğunuza karar verdiniz diyelim. Ayrılmak da bir seçim tabi ki yol yakınken. Ancak ayrılmayı tercih edemiyor veya etmiyorsanız kendi ruh ve beden bütünlüğünüzü korumak için kendinize borçlu olduğunuz şeyler var demektir.

Narsist birini ikna etmeye çalışmayın. O kursa neden gitmek istediğinizi, o elbiseyi neden almak istediğinizi, kayınvalidenize neden gitmek istemediğinizi, o gün neden temizlik yapamadığınızı aklınıza neler geliyorsa. Çünkü her seferinde sizin sinirinizi bozacak ve anlaşılmamış hissedeceksiniz. 

Emir Vermeden Emreder!

Bir narsist size direkt olarak emir vermeyebilir. Kendisinin istemediği bir şeyi kötüleyebilir. Örneğin size “Ayşe ile görüşme” demez, ancak “Ayşe bence seni kıskanıyor.”, “Ayşe’nin tutumunu hiç beğenmiyorum” gibi sözler söyleyebilir. Siz kararı kendiniz aldığınızı düşünürsünüz ama o alttan hep size kendi istediği mesajı vermiştir.

Narsist bir erkeğe şefkat duymaya, sevgiyle iyileştirmeye çalışmayın. Çünkü o zaten sevilmeyeceğine inanıyor. Sevilmekle ilgili beklentisi yok. Hayranlıkla ilgili beklentisi var. Sizin sevginizi değil hayranlığınızı istiyor. O yüzden o sevgiyi onun için değil kendiniz için kullanın. 

Size, seçtiğiniz bir karar yüzünden suçlayıp hakaret ettiğinde ne karşısında özürlenin ne de bağırıp çağırın. Yalnızca kendi kararınızın arkasında durun. “Ben böyle istedim, baksana ne güzel oldu.” gibi gergin olmayan net bir şekilde cevabınızı verin.

Narsistle konuşurken içinizdeki kırgın çocuk rolünde konuşmayın. Kendinize bir yetişkin olduğunuzu hatırlatın ve haddini aştıysa ona “Canım üslubunu değiştirdiğinde konuşalım.” ya da “Ses tonunu lütfen ayarla.” gibi gerilmeden, öfkelenmeden isteğinizi talep edin. 

Bunlardan en önemlisi ile başlayacağım. Bu bir sorudur: “Neden böyle bir adamı seçtim?” “Hangi ihtiyacım bana bu adamı seçtirdi?, “Çocukluğumda hangi ihtiyaçlarım karşılanmadı da ben bu adamdan bu ihtiyaçları gidermesine muhtaç kaldım?” ya da “Hangi ihtiyacım beni burada, bu ilişkide tutuyor?” çünkü şayet siz bu sebepten dolayı birinden ayrıldığınızda ve yukarıdaki soruların cevabını bulamadıysanız hayatınıza girecek kişi yine aynı tonda, aynı narsistik düzeyinde biri olacak. Bu yüzden doğru sorularla yönlendirebileceğiniz, seçimlerinizi size en iyi gelecek insanlardan yana kullanacağınız bir hayat dilerim...

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış