Neredeyse herkesin tanıdığı ünlü isim Vedat Milor’un ve Recep Tayyip Erdoğan’ın lezzetini beğendikleri  pastırma, üreticinin de gururlanmasına sebep oldu.

İstek Arttı

Genel merkezde oluşturulan Genişletişmiş İl Başkanları toplantısı yapıldıktan sonra, Recep Tayyip Erdoğan’a Kastamonu pastırması ikram edildi. Erdoğan pastırmayı yedi ve Mehmet Özhaseki’nin Kayserili olduğunu bildiği üzere, gülümseyerek Kastamonu pastırmasının Kayseri pastırmasından iyi olduğunu söyledi. . İnsanların ise bu pastırmanın özelliğini ve lezzetini merak etmeleri sonucu yoğun bir ilgi odağı oldu. İl dışından bol miktarda Kastamonu pastırması siparişi verildi. Üreticilerde bu konudan oldukça memnun ve hoşnut olduklarını dile getirdi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Kastamonu pastırmasını tadıp, memnun kaldığını ifade etmesinden dolayı, taleplerin çok fazla artması sonucu üreticilerin yüzü güldü.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu  açıklamalarda bulundu. Başkan Oğuz Fındıkoğlu, Kastamonu pastırmasının beğenilip beğenilmeme şüpheleri konusunda gayet rahat olduğu aşikar. Pastırmanın aldığı güzel yorumlar ve talepleri sonuna kadar hak ettiğini söyledi. İl dışından çok fazla sipariş geldiğini ve kargoya verilip müşterilere ulaştırılacağını açıkladı. Kastamonu pastırmasının ve Kayseri pastırmasının arasında çok fark olduğunu belirtti. Kayseri pastırmasının da Kastamonu pastırmasının bir çeşidi olduğunu söyleyen Oğuz Fındıkoğlu, Kayserili esnaflardan oldukça sert tepkiler aldı. Kayseri’ye rakip olmadıklarını fakat, arada büyük bir lezzet farkı olduğunu, açık yüreklilikle ifade etti. Pastırma üreticisi Sedat Tabakoğlu, aynı zamanda Kastamonu pastırmasının doğal, katkı maddesi olmadan üretilip, Kayseri pastırmasının ise fabrikasyona dönüşüp, katkı maddesi kullanılarak üretildiğini söyledi. Müşterilerden biri, Kastamonu pastırmasının Kayseri pastırmasıyla kıyaslama bile yapılamayacağı kadar güzel olduğunu dile getirdi.

Farklı kaynaklarda ortaya atılan iddialardan biri ise, Kastamonu pastırmalarının bir kaç günde yapılıp, satışa sunulduğudur. Kastamonu pastırma üreticilerinden biri ise, Kastamonu pastırmasının 65 günde doğal güneş ışınları eşliğinde kurutularak yapıldığını ve bir kaç günde çıkan pastırmaların Kayseri’de yapıldığını söyledi.