Amerikan Savunma Bakanlığı(Pentagon) bugün yaptığı açıklama ile gündemi sarstı. İran  Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs gücü komutanı Kasım Süleymani, düzenlenen saldırıyla öldürüldü.

Pentagon yaptığı yazı açıklamada, Kasım Süleymani’nin 27 Aralık’ta yapılan saldırıyı azmettirdiğini belirtti. Saldırıda, bazı Amerikan ve Irak vatandaşları yaralanmış, bazıları ise hayatını kaybetmişti.

Ayrıca Pentagon, bu hafta Bağdat’taki ABD büyükelçiliğine gerçekleştirilen saldırınında arkasında Kasım Süleymani’nin olduğunu öne sürdü. Pentagon düzenlenen bu saldırının, İran’ın gelecekteki saldırılarını caydırması için yapıldığını açıkladı.

Irak’lı yetkililerden saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, 7 kişinin hayatını kaybettiğini, Şii Milis gruplarından Haşdi Şabi’nin komutan yardımcısı Mahdi El Mühendis ve örgütün havalimanı protokol görevlisi Muhammed Rıza’nın da bu kişiler arazında yer aldığını bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump ise Pentagon’un açıklaması sonrası sosyal medya sitesi Twitter’dan Amerikan bayrağı paylaştı.

İran’da ise yetkililer, Devrim Muhafızları Ordusu’nun Süleymani’nin ölümünü doğrulaması üzerine toplantı yapma kararı aldı. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD’nin tehlikeli bir adım attığını, olası sonuçlara katlanacağını ifade etti.

İran Devrim Muhafızı Liderlerinden Rızai ise intikam vurgusu yaptı. Rızai, Twitter’dan yayınladığı paylaşımda ABD’den acı bir intikam alınacağını, Kasım Süleymani’nin şehit kardeşlerine katıldığını söyledi.