Terörle mücadele ve İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ekipleri, PKK/KCK’ya karşı bir operasyon başlattı. Bir süredir yapılan araştırmalar ve takibin sonucunda, birçok iş yeri ve ev tespit edildi. Söz konusu operasyon Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimatla geçekleşti. Hava araçları, eğitimli köpekler, jandarma ve polis ekipleri bölgede bulunan adrese şafak operasyonu yaptı.

Söz konusu baskında yapılan aramalarda, en ufak detay bile incelendi. Adreslerden birinde, boş bir arazide yerin altına yapılan cephanelik tespit edildi. Poşetlere ve kolilere saklanmış cephanelerin içinde bir çok malzeme bulundu.

 

 

Ele geçirilen mühimmatlar

100 kilo plastik patlayıcılar,100 adet roketatar mermisi, 47 el yapımı roket, 12 tüfek, 2 el bombası, roketatar, bilimum tabanca çeşitleri, 92 sevk fişeği, 11 elektronik devre,13 elektrikli kapsül, 4 infilaklı fitil, 5 dürbün, 40 şarjör, uzaktan kablo ile harekete geçirilebilen bir panelde bulundu. Operasyon devamında ise baskın yapılan diğer adreslerden de bir çok malzeme ele geçirildi. 2 adet bilgisayar, 2 adet CD, 17 cep telefonu,7 sim kartı, 6 hafıza kartı, pil ve devre düzenekleri, tabanca tüfek ve farklı silahlara dair birçok mermi, sırt çantaları, hücum yelekleri, battaniyeler, kitap ve not defterleri, fotoğraflar, poşetler diş macunları, örgütsel döküman, metal parçalar, çakı bıçak ve delici-kesici aletler bulundu ve el koyuldu.

Yakalanan 20 şüpheli gözaltına alındı. Ayrıca 2 kişinin bulunması için çalışmalara başlandı. PKK’yı üzen operasyonda, aramalar sonucunda bulunan mühimmatın sayısı oldukça fazla olduğu için terör örgütü ağır bir yara aldı.Bu operasyonlar yapılırken aynı zamanda terör örgütünün bir çok bombalı saldırı gerçekleştireceği haberi, İstihbarat birimleri tarafından sızdırıldı. Söz konusu operasyonda, PKK’nın yapacağı fazla sayıda bombalı saldırıya engel olundu.