Yeni tip koronavirüs salgının psikolojik etkileri olduğu su götürmez bir gerçek, bu psikolojik etkiler üzerinde araştırmalar yapan Psikiyatr Dr. Cumhur Boratav, önemli açıklamalarda bulunarak uyardı. Borotav, salgının en az 3 yıl sürebileceğini belirterek, “Gevşemeyin, aksine sakının” uyarısında bulundu.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını, hızlı bulaşıcı özelliği ve Çin hükümetinin dünya ya geç haber vermesi nedeni ile tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına aldı. Dünya piyasasına entegre batı ekonomilerini domino etkisi ile vuran bu virüsün yaşlı nüfusa sahip Avrupa ülkelerinde ne yazık ki ölümlere etkisi de bir hayli fazla oldu.

Dünya bahar aylarını karantina ve sıkı önlemlerle geçirirken, vaka sayılarının düşmesi ile birlikte normalleşme adımlarını atmaya başlamıştı. Türkiye’de de koronavirüs salgınını kontrol altına almasıyla 1 Haziran itibari bu normalleşme sürecine katılan ülkeler arasında olmuştu.

Koronavirüse karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ederken, salgının psikolojik yönlerini değerlendiren Psikiyatr Dr. Cumhur Boratav, önemli uyarılarda bulundu. Salgın için “3 yılı gözden çıkarın” diyen Boratav, “Gevşemeyin, aksine sakının” uyarısında bulundu.

“Pozisyonunuzu Koruyun Üç Yılı Gözden Çıkarın”

Youtube aracılığı ile gerçekleştirilen röportajda Psikiyatr Boratav, Türkiye’nin 1 Haziran itibari ile normalleşme adımlarını atmasını ekonomiyi kurtarmak için yaptığı bir hamle olarak gördü. Borotav, “”Dünyada salgın varsa ekonominizi kurtaramazsınız” diye yorumlarken, “Üç yılı gözden çıkarın ve durun, pozisyonunuzu koruyun” dedi.

“Sonuçları Ağır Olacaktır”

Cumhur Boratav, ciddi bir gevşeme yaşandığını ve sonuçlarının ağır olacağını söyledi. Psikiyatr Dr. Boratav şu ifadeleri kullandı: “Bu kötü bir piyango, size de çıkabilir. Bu nedenle 3 yılı gözden çıkarın, ona göre hazırlığınızı yapın, açılmayın, borçlanmayın, aman ha sakın gevşemeyin, aksine sakının.”