Bankalar çeşitli kampanyalar ile çiftçilere destek olmaya devam ediyor. Tarımsal anlamda kullanılan ihtiyaç kredileri ve tarım kredilerinin yanı sıra, çiftçi kartları da sunulmaya başlamıştır. Vakıfbank, Akbank, Finansbank, Şekerbank’ ın yanı sıra PTT’ de müşterilerine Tarım Kart hizmeti vermektedir.

Tarım Kart Nedir?

Tarım kart, tarımsal üretim yapmakta olan ve tarım konulu harcamalarda ihtiyaç duyulan finansmanın sağlanması için sunulmuş bir kredi kartı çeşididir. Bu kart, üye iş yerlerinde kullanılmaktadır. Pek çok avantajı olan bir karttır. Normal kredi kartlarında olduğu gibi ödemeler her ay yapılmaz. Ödeme için ana tarih, hasat tarihidir. Yapılan tüm harcamalar, çiftçilerin eline para geçtiğinde ve yılda bir kez olmak üzere yapılmaktadır. Kart, sadece tarımsal amaçlar için kullanılabilecektir. Mazot, gübre, ilaç, yem, fidan, fide ve tarım için lazım olan makine ve teçhizat alımlarında kullanılabilmektedir. Ayrıca karttan nakit avans da çekilebilmektedir.

PTT Tarım Kart

PTT Pul Müzesi’ nde düzenlenen program ile PTT tarım kart basın mensupları ile tanıştırıldı. Tarım Kredi Kooperatifleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında yapılan anlaşma itibari ile çiftçilere verilecek olan PTT tarım kart’ ın tüm detayları kararlaştırıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklama neticesinde iki kurumun işbirliği ile güzel bir projeye imza attığı bildirildi. Tarım Kredi Kooperatifi ile PTT arasında imzalanacak olan sözleşme ile birlikte çiftçiler uygun imkanlardan faydalanacak.

Ülkemizde toplamda 458 kurumun işini PTT yürütüyor. Ayrıca 596 çeşit iş yapılıyor. PTT’ nin Türkiye genelinde 5 bini aşkın şubesi bulunuyor. 3 bini aşkın ise PTT ATM’ si bulunuyor. Toplamda 174 yerde PTT dışında herhangi bir ATM bulunmuyor. Bu sebeple sunulacak olan Tarım Kart çiftçilere büyük kolaylık sağlayacak. 550 bin kooperatif üyesine bu kartlar dağıtılacak. Kartın sağladığı pek çok avantaj bulunuyor. Bu avantajlar;

 • Çiftçilerin PTT şubelerinden ya da PTT ATM’ lerinden yapacakları hiçbir işlemden komisyon ücreti talep edilmeyecek.
 • Çiftçilere daha uygun faiz oranları ile tarımsal kredi desteği sağlanacak.
 • E-ticaret hizmetlerinden çiftçiler de faydalanacak.
 • PTT çiftçilere uygun faiz oranları sunacak.
 • Çiftçilere bu kart ile sağlanacak olan nakdi yarımın miktarı 2,5 milyar TL’ dir.
 • Nakdi olmayan yardımların tutarı ise 6 milyar TL civarındadır.
 • Çiftçilere hızlı finansal kaynak sağlanmış olacak.
 • Çiftçi hasat tarihinden evvel finansman sağlamış olacak.
 • İhracat yapılmasının önü açılmış olacak.
 • Kartın yanında PTT’ nin sunmuş olduğu tüm avantajlardan (PTT KEP, PTT Sigorta, PTTCell gibi) yararlanılacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilerin köylerinden çıkmadan da işlerini rahatça halledebileceklerini bildirdi. Bu kart ile birlikte çiftçi, mazot, gübre, yem gibi ihtiyaçlarını rahatça karşılayacak. Kart üzerinden aynı ve nakdi yardımlar yapılabilecek. Tamamlanan çalışma neticesinde toplamda 535 bin adet kart, ortaklara dağıtılacak. Kart çalışmalarının yanı sıra, orak bir cep telefonu ya da çağrı merkezi çalışmaları da sürdürülmektedir. Bu uygulama ile birlikte, krediye telefon yolu ile siparişte bulunulacaktır.

Tarım Kart Başvuru Nasıl Yapılır?

Kartlar, yapılan anlaşma neticesinde kooperatif ortaklarına dağıtılacaktır. Bu sebeple kart başvuruları kooperatiflere yapılacaktır. Başvuru kabul edilenler tarım kartın tüm avantajlarından faydalanabilecektir. Ayrıca uygulama ile birlikte PTT’ nin dijital hizmetlerinden yararlanılmış olacaktır. Kartı alabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olmak gerekmektedir. Kart sahibi olmak isteyenler başvurularını kooperatiflere yapacaktır. Bu sayede yılda çiftçilere 8,5 milyar TL finansal destek sağlanacaktır. Pul Müzesi’ nde yapılan törende iki bakan da örnek tarım kartlarını imzalamıştır. Kart ile birlikte, çiftçilerin hangi alanlarda daha fazla harcama yaptıkları da bir nevi denetlenmiş olacaktır.

Tarım kart sözleşmesi imzalandı.

Bu sayede herhangi bir banka şubesinin bulunmadığı alanlarda bulunan PTT şubeleri ya da PTT matikler sayesinde çiftçiler banka şubesi aramaya gerek kalmadan finansal ihtiyaçlarını karşılayacaklar.

Tarım Kart Veren Diğer Bankalar

PTT dışında tarım kart veren pek çok banka bulunmaktadır. Bu bankalar;

 • Vakıfbank Tarım Kart
 • Ziraat Bankası Başak Kart
 • Yapı Kredi Verimli Kart
 • Akbank Tarım Kart
 • Türk Ekonomi Bankası Harman Kart
 • QNB Finansbank Tarım Kart
 • Kuveyt Türk Tohum Kart
 • Türkiye İş Bankası İmece Kart/ Tarımsal Ürün Kartı
 • Anadolu Bank Tarım Kart
 • Fibabanka Tarım Kart
 • Şekerbank Hasat Kart
 • Türkiye Finans Bank Gülen Çiftçi Tarım Paketi’ dir.

Kart başvurusunda bulunmak için T.C. kimlik belgeniz ve tarımsal faaliyette bulunduğunuzu gösteren belgeler, ÇKS belgesi ile birlikte size en yakın banka şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Size verilen kart sözleşmesini onaylayarak tarımsal kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Örneğin %0 faiz oranı ile birlikte Şekerbank’ tan Hasat Kart alabilirsiniz. Bu kredi kartının vadesi 6 aydır. Ayrıca kredi kartı ile yapacağınız alışverişlerde vade dönemini kendiniz belirleyebilir ve borçlarınızı hasat zamanı geldiğinde kapatabilirsiniz.

Kredi kartlarının yanı sıra tarımsal ihtiyaç kredisi veren pek çok banka bulunmaktadır. Bu kredilerin faiz oranları, ihtiyaç kredilerine göre daha düşük olmaktadır. Tarımsal anlamda gerek duyduğunuz finansmanı bu krediler yolu ile sağlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası: Hayvansal üretim ve su ürünleri kredileri, tarımsal ekipman kredileri, sulama kredileri, tarımsal mekanizasyon kredileri, arazi alımı, genç çiftçi kredileri, organik tarım kredileri, hasat kredisi, bitkisel üretim kredisi gibi kampanyalar ile çiftçi müşterilerine tarım ve hayvancılık alanında ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamaktadır. Ziraat Bankası A.Ş. tarım kredileri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Tarım kredisi veren bankalar

Türk Ekonomi Bankası: İşletme, yatırım ve tarım girişimcileri isimli 3 tarım kredi kampanyası ile çiftçilere finansal destek sağlamaktadır. Kredi alabilmek için kurulmuş olan işletmenin ve tarımsal faaliyetin 1 yılı aşmıyor olması gerekmektedir. İhtiyaca göre 100 bin TL‘ ye kadar teminatlı kredi verilmektedir.

Şekerbank: Taksitli tarım kredisi kampanyası ile çiftçileri desteklemektedir. Tohum, mazot, gübre, ilaç, havalandırma, sera gibi konularda destek almak için Şekerbank’ a başvuruda bulunabilirsiniz. Tarımsal kredilerin vadesi maksimum 2 yıl olabilmektedir. Taksit süreleri çiftçinin eline para geçeceği zaman belirlenmektedir. ÇKS belgesi olmayan hiçbir çiftçi, herhangi bir bankanın tarımsal kredilerine başvuramaz.

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?

Herhangi bir bankaya tarımsal kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmaya gittiğinizde kimlik fotokopinizin yanı sıra sizden Çiftçi Kayıt Belgesi istenecektir. Aynı şekilde PTT Tarım Kart’ a sahip olmanız için de yine bu belgeye sahip olmanız gerekmektedir. Şimdi bu belgeye sahip değilseniz nasıl temin edeceğinizden bahsedeceğiz. ÇKS kaydı nasıl yapılır? Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

ÇKS belgesi başvuruları iki şekilde yapılmaktadır. İnternet üzerinden başvuru yapmak isterseniz bu işlemi e-devlet üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ancak şahsen başvuru yapmak istiyorsanız başvuru formunu doldurmanız ve İl ya da İlçe Tarım Müdürlükleri‘ ne teslim etmeniz gerekmektedir. Başvuru formuna ek olarak aşağıda belirteceğimiz evrakların da ilgili müdürlüğe teslim edilmesi gerekmektedir;

T.C. kimlik belgesi, (Arazi sahibiyseniz sizin, arazisi sahibi değilseniz, sahibinin)
Taahhüt belgesi
Vergi numarası
Tarım yapılacak olan araziyi kiralıyor iseniz kira sözleşmesi talep edilecektir.
Tapu fotokopisi
Tarım Müdürlüğü’ nün döner sermayesine yaptığınız bağışı gösteren belge
Muhtarlık tarafından onaylanacak olan belge gerekmektedir.

ÇKS başvuru formunu bilgisayarınıza Word formatında indirmek için tıklayınız.

PTT tarafından önümüzde günlerde verilmeye başlanacağı duyurulan Tarım Kartları kooperatifler aracılığı ile temin edebilirsiniz.