Putin Dünyanın Beklediği Tasarıya İmzayı Attı!

Putin Dünyanın Beklediği Tasarıya İmzayı Attı!
03.07.2019 - 16:27
25
A+
A-

Rusya Parlamentosu Genel Kurulunda, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın askıya alınmasını öngörmekte olan yasa tasarısı oy birliğiyle onay almıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, parlamentonun oy birliğiyle kabul ettiği söz konusu tasarıya onay vererek resmiyete kavuşturdu. Yasa, resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Rus Lider Vladimir Putin, 1987 yılında imzalanan ING anlaşmasını askıya almayı öngören tasarı altına imza attı. Rusya hükümetinin yasal düzenlemelerinin her noktasını İnternet sitesi üzerinde yayınladığı kanunda, 8 Aralık 1987 tarihinde Washington’da altına imzası atılan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve ABD arasındaki Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın yürürlüğünün durdurulması ifadeleri dikkat çekti.

ABD’nin Kararıyla Birlikte Talimat Verildi!

2 Şubat 2019 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD’nin INF’den çekilme kararına cevap olarak Moskova’nın da anlaşmasıya askıya alacağının altını çizmiş ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya yasaklı füzeler geliştirme çalışmalarına hemen başlama talimatı vererek yürürlüğe girmesini sağlamıştı.

4 Mart 2019 tarihinde ise Putin’in, ABD’nin tek taraflı olarak çekilmiş olduğu INF’nin Moskova tarafından askıya alınarak yürürlüğünün durdurulmasıyla ilgili kararname altına imza attığı belirtilmişti.

ABD Silah Kontrolü ve Uluslararası Güvenli Müsteşarı Andrea Thompson, 2 Şubat 2019 tarihi itibarıyla INF’den çekilecek olduklarını da duyurarak daha önceden bu kararın sinyallerini vermişti.

ANLAŞMANIN TÜM DETAYLARI

INF Anlaşması SSCB ve ABD arasında 8 Aralık 1987 tarihinde imzalanmış bir anlaşmadır. Anlaşma, menzili 500 ila 5.500 kilometre aralığında olan, karadan havaya atılabilen orta menzilli bütün nükleer ve konvansiyonel balistik füzelerin yasaklanmasını öngörmekteydi .