Rap şarkısı yapmak bir yandan çok kolay gözükse de, aslında hayli zor bir iştir. Çünkü çok fazla kelime kullanıyorsunuz ve anlamlı bir kare de buluşturuyorsunuz. Kelime dağarcığınızı geliştirmek ilk olarak yapmanız gereken şeylerden bir tanesi olacaktır. Çünkü sürekli aynı kelimeleri kullanırsanız insanların pek beğenisini almayabilir. İyi bir müzik dinleyicisi olmak, kitap okumak, kelime araştırmak sizi geliştirecektir. Gelişmeniz her zaman devam edeceğinden dolayı, sürekli farklı şarkılar üretebilirsiniz.

 

 

Genellikle rap kültüründe ünlü rapçiler sert parçalar yapıyor, kimisi de hareketli tarzda. Sert tarzda sözlerinizin olduğu projede, rap müziğe daha çok yakışacaktır. İnsanların söylemek istediği fakat sesini duyuramadığı şeyleri söylemeniz gerek. Veya genel olarak insanların yaşadığı bir takım zorluklardan, olmaması gereken olayları ele almak daha mantıklı olacaktır. İyi bir rap müzik dinleyici olmanız lazım ki yazmak kadar söylemekte önemli çünkü. Geren nefes kontrolleri veya ses tonu, alt yapı müziğine eş bir söyleyiş gerekli.

Aynı zamanda ise kafiyenin önemi de oldukça fazladır. Kafiye yoksa, düz bir yazı okuyormuşsunuz gibi gelir kulağa. Onun için kafiyeleriniz güzel ve dörtlükle uyum içerisinde, anlamlı olması gerekir. Kafiye yapmak belki kolaydır ama okuduğunuz sözlerle anlam bütünlüğü vermezseniz, yine saçma bir hal alır.