Rum Konseyinden Türkiye Uyarısı!

Rum Konseyinden Türkiye Uyarısı!
05.07.2019 - 10:02
20
A+
A-

GKRY’nin ABD, İsrail ve Fransa ile askeri anlaşmalar imzalaması adada ciddi anlamda kriz meydana getirdi. GKRY Yönetimi, Türkiye tarafından Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen doğalgaz arama çalışmaları karşısında ABD, İsrail ve Fransa ile anlaşmalar imzalamıştı.

Konseyin yapmış olduğu yazılı açıklamada, Anastasiadis hükümetinin Kıbrıs’ın tüm geleceğini, elini ayağını NATO tankına, İsrail’e, Fransa’ya, ABD ile askeri anlaşmalara bağlamaya karar verdi yazısı gündem oluşturdu.

Kıbrıs’ın, ezeli hedef olarak bilinen “askersizleşme” maddesinden tamamen uzak bir hal aldığını ve bölgedeki her türlü emperyalist savaş girdabının gözüne girdiğini de açıklamaya eklediler.

Barışı Zorla Bozacaksın

ABD’nin Kıbrıs Rum yönetimine yıllarca uyguladığı silah ambargosunu tamamıyla ortadan kaldırma sürecini değerlendirme altına alarak yine açıklamaya ekleyen Kıbrıs Rum Barış Konseyi, bunu Türkiye’nin önünü kesme amacıyla yaptıklarını fakat büyük bir yanılgı olduğunun altını çizerek, Silahların ve savaşların yalnızca ölüm, yıkım ve talihsizlik getirip geriye götüreceğini belirttiler.

Anastasiadis hükümetinin oldukça tehlikeli olan askersizleştirme hedefine karşı gelen askeri anlaşmaların tamamının iptaline karar vermesine, her türlü işbirliğini sonlandırmasına davet edildiği de eklendi. Kıbrıs halkının savaşlara ve hükümetin bu savaş sever projelerine karşı çıkması gerektiği de bildirilen açıklamada, Kıbrıs’ta ve bölgede barıştan baş kaldırmaya çağırdıkları bildirildi.