Rum Konseyinden Türkiye Uyarısı!

Rum Konseyi, skandal bir açıklama altına imza atarak Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'ı yapmış olduğu askeri anlaşmaların tamamını iptal etmeye ve bu yönde kurulan her türlü işbirliğini sonlandırmaya davet etti.
Rum Konseyinden Türkiye Uyarısı!
Dünya, Güncel 5 Temmuz 2019 10:02
Oy Ver : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Hiç Oy Yok)
Loading...

GKRY’nin ABD, İsrail ve Fransa ile askeri anlaşmalar imzalaması adada ciddi anlamda kriz meydana getirdi. GKRY Yönetimi, Türkiye tarafından Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen doğalgaz arama çalışmaları karşısında ABD, İsrail ve Fransa ile anlaşmalar imzalamıştı.

Konseyin yapmış olduğu yazılı açıklamada, Anastasiadis hükümetinin Kıbrıs’ın tüm geleceğini, elini ayağını NATO tankına, İsrail’e, Fransa’ya, ABD ile askeri anlaşmalara bağlamaya karar verdi yazısı gündem oluşturdu.

Kıbrıs’ın, ezeli hedef olarak bilinen “askersizleşme” maddesinden tamamen uzak bir hal aldığını ve bölgedeki her türlü emperyalist savaş girdabının gözüne girdiğini de açıklamaya eklediler.

Barışı Zorla Bozacaksın

ABD’nin Kıbrıs Rum yönetimine yıllarca uyguladığı silah ambargosunu tamamıyla ortadan kaldırma sürecini değerlendirme altına alarak yine açıklamaya ekleyen Kıbrıs Rum Barış Konseyi, bunu Türkiye’nin önünü kesme amacıyla yaptıklarını fakat büyük bir yanılgı olduğunun altını çizerek, Silahların ve savaşların yalnızca ölüm, yıkım ve talihsizlik getirip geriye götüreceğini belirttiler.

Anastasiadis hükümetinin oldukça tehlikeli olan askersizleştirme hedefine karşı gelen askeri anlaşmaların tamamının iptaline karar vermesine, her türlü işbirliğini sonlandırmasına davet edildiği de eklendi. Kıbrıs halkının savaşlara ve hükümetin bu savaş sever projelerine karşı çıkması gerektiği de bildirilen açıklamada, Kıbrıs’ta ve bölgede barıştan baş kaldırmaya çağırdıkları bildirildi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com