Rusya Türkiye’ye Çağrıda Bulundu! Konu Kıbrıs

Rusya Türkiye’ye Çağrıda Bulundu! Konu Kıbrıs
09.07.2019 - 14:14
7
A+
A-

Doğu Akdeniz’de sular ısınmaya başladı. Kıbrıs açıklarında sondaj gemileriyle doğalgaz amacı güderek arama çalışmaları başlatan Türkiye’ye karşı hemen hemen tüm dünya ülkelerinden açıklamalar geliyor. Avrupa Birliği’nin yaptırım uyarısının sonrasında Rusya tarafından çarpıcı açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı İnternet Sitesi üzerinden yayınlanan ve tüm dünyaya açılan açıklamada Kıbrıs’ın egemenliğinin ihlal edilmemesi ve bu egemenliğe saygı duyulması gerektiği bildirildi.

Kıbrıs Egemenliği

Bir başka Türk araştırma gemisinin de Kıbrıs’a ait ekonomik bölgeye girdiği haberlerinin de yayılmasıyla birlikte bölgedeki gelişmeleri Rusya olarak oldukça kaygılı tutumla izlediklerini belirttiler. Kıbrıs’ın egemenliğinde herhangi bir ihlal oluşmasının, Kıbrıs sorununa oldukça kalıcı, adil ve uygulanabilir bir çözüm amacıyla şartların sağlanmasını engelleyeceğini düşündüklerini de ilettiler.

Diyalog ve Çıkarlar Dikkate Alınmalı

Doğu Akdeniz’de meydana gelen bu krizin kapasitesinde artış yaşatacak olan her türlü adımlardan kaçınılması gerektiğini, ölçülü davranma ve siyasi akıl yürütülerek hareket edilmesinin lazım geldiğini belirten Dışişleri Bakanlığı açıklaması, Türkiye’ye bu konuda çaba göstermesi çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler tasarıları temel alınarak Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılması için, toplumlararası müzakere sürecinin tekrardan ele alınmasına ihtiyaç duyulduğu da söylenen açıklamada, Birleşmiş Milletler güvenlik konseyinde daimi üye olarak yer alarak, her türlü girişime destek vereceklerini ifade ettiler.