Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesiyle ilgili kararın belli olacağı bugünde Saadet Partisi tezkere için kararını açıkladı. “Libya Tezkeresi” kararı bugün mecliste oylanarak, karara bağlanacak. Saadet Partisi tezkere için ‘evet’ oyu kullanılacağını açıkladı. Partinin mecliste 2 milletvekili bulunuyor.

TBMM’nin Gündemi Tezkere

TBMM’nin bugünkü gündem konusunu Libya Tezkeresi oluşturuyor. TBMM Genel Kurulu, Libya’ya asker gönderimi konusuna ilişkin bugün toplanarak karar verecek. Meclis Genel Kurulu saat 14.00’te açılacak, Cumhurbaşkanlığı tezkeresi ele alınacak. Meclisin tek gündem maddesini tezkere oluşturuyor.

Oylamada Salt Çoğunluk Yetecek

Siyasi parti gruplarının 20’şer dakika söz alacağı toplantıda tezkere metni okunacak, ardından oylama yapılacak. Libya Tezkeresi’nin meclisten geçmesi için, oyların yarıdan bir fazlasının ‘kabul’ oyu olması gerekiyor. AKP ve MHP’nin ‘kabul’ oyu kullanacağı oylamada, CHP ve HDP ‘ret’ oyu kullanacak. İYİ Parti ise kararını Meral Akşener’in milletvekilleriyle toplantı yapmasının ardından açıklayacak.

İYİ Parti ‘ret’ oyu verse bile tezkerenin meclisten geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. AK Parti’nin 290, MHP’nin 49 milletvekili bulundurduğu mecliste, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin de Cumhur İttifakı’na destek vermesiyle 339 ‘kabul’ oyunun kullanılması bekleniyor. Millet ittifakının toplam oy gücü sayısı ise 250 olarak göze çarpıyor.

Libya’da Durum

Libya’da 2011 yılından bu yana yaşanan kitlesel halk hareketlerinin rejim karşıtı çatışmaları tetiklediği olaylar sebebiyle siyasi istikrarın sağlanması noktasında sorunlar yaşanıyor. Birden fazla yönetimin bulunduğu Libya’da, yönetimin saflarını Temsilciler Meclisi ve Trablus Merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti oluşturuyor.

Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni meşru kabul edip, destekleyen kurumlar arasında Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği gibi kuruluşlar bulunuyor. Türkiye’de Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne  destek veren ülkeler arasında yer alıyor. Temsilciler meclisini ise ABD,Mısır, Fransa, Rusya, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri destekliyor.