Saç dökülmesi insan hayatında strese neden olan unsurlardandır. Saç dökülmesi birçok insanda görülmektedir ve nasıl önleneceğine yönelik sorulara yanıt aranmaktadır. Dökülmenin başlıca nedenleri arasında stres, bazı hastalıklar ve genetiksel faktörler bulunuyor. Saç dökülmesi bir anda ortaya çıkabileceği gibi zaman içerisinde de baş gösterebilir.

Dökülmenin, kadınlara oranla, erkeklerde daha çok yaşandığı bilimsel olarak açıklandı. Kelliğe yol açan saç dökülmesi yaş ilerledikçe kendini göstermektedir. Normal insanın günde 100 saç kaybettiği belirtilmektedir. Ancak dökülen bu saçların kelliğe etkisi çok azdır. Dökülen saçların yerine yeni saçlar büyümektedir. Saç dökülmesi bu sayının üzerine çıktığında kelliğe neden olmaktadır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Dökülmenin nedenleri arasında günlük dökülme ve yeni saç büyüme döngüsünün bozulması, skar dokusunda bozulma ve saç folikülünün tahrip edilmesi yer almaktadır. Saç dökülmesine sebebiyet veren unsurların başında aile genetiği gelmektedir.

Aile bireylerinde kellik olan bir kişi kalıtsal olarak dökülmeye maruz kalabilmektedir. Bu durum genellikle yavaş bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Hormonal değişiklikler saçların dökülmesinde rol oynamaktadır. Kadınlar için hamilelik dönemleri, menopoz dönemleri gibi hormonal değişikliklerin yaşandığı anlar dökülmeye davetiye çıkarmaktadır.

Kafa derisinde yaşanan enfeksiyon sorunları da dökülmeye yol açmaktadır. Enfeksiyon sebebiyle saçkıran adı verilen bir rahatsızlık baş göstermektedir. Saçkıran saçın belli bir bölgesinin tamamen dökülmesiyle ortaya çıkar. Bazı hastalıklarda saç dökülmesine yol açmaktadır. Hastalıklar saç köklerinin tahribine yol açarak kelliğe davetiye çıkarır.

Saç köklerinde iltihap oluşmasıda dökülmeye sebeptir. Saç dökülmesinin bazı kullanılan ilaçların etkisiyle de ortaya çıktığı saptanmıştır. Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar dökülmeye sebep olmaktadır. Fiziksel ve duygusal şoklar, protein,demir ve diğer besinlerin eksikliği de saç dökülmesine yol açar.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri strestir. Dökülmeye maruz kalan kişilerin stresten uzak bir yaşama sahip olması gerekir. Sağlıksız beslenme, uyku düzeninin bozulmasıda saç dökülmesine yol açar. Saç tipine uygun şampuan kullanmakta dökülmeyi azaltmak için önemlidir. Saç tipine uymayan şampuan dökülmeye yol açar. Saçların sık sık yıkanması ve uzun bir arayla yıkanması, saç için jöle ve spreyin kullanılması, saçın zararlı ışınlara maruz kalması, sigara kullanılması ve saç şekilleri de dökülmeye yol açan faktörlerdendir.