19 Nisan 2023 23:00 Güncelleme : 19 Nisan 2023 23:00

Saçlarınızdaki kepek sizi utandırmasın! Kurtulmanın çok basit yöntemi bulundu, kepeğe veda edebilirsiniz

Saçlarınızdaki kepek sizi utandırmasın! Kurtulmanın çok basit yöntemi bulundu, kepeğe veda edebilirsiniz

Saç derisindeki kepek hem erkeklerin hem kadınların oldukça rahatsız olduğu konulardan biridir. Kepek problemi yaşayan kişiler bu dorundan kurtulmak için arama motorlarına yönelirken, bu basit yöntemle birlikte evde kolay bir şekilde kepekten kurtulabilirsiniz. Peki, kepekten kurtulma yöntemleri nelerdir?

Saç derisindeki kepek genellikle kuru saç derisinden veya sebore dermatit olarak adlandırılan bir problemin sonucunda ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra sedef hastalığı, egzama ve Malasseziya isimli mantar türü sonucunda da kepek oluşabilir. Peki, kepeklerden nasıl kurtulabilir? Bunun evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. İşte kepekten kurtulmak için uygulanan bazı yöntemler…

Kepek sorunu yaşayanlar için elma sirkesi

Kepek sorunu erkeklerin ve kadınların sıklıkla yaşadığı sorunlardan biridir. Kepek sorunu yaşayan kişilerin ilk önce mutlaka bir doktora danışması gerekmektedir. Bunun yanı sıra evde çözüm arayışında olan kişiler de arama motorlarına yöneliyorlar. Evde kepek sorununu çözmek isteyen kişiler için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki elma sirkesidir.

Elma sirkesinin saç derisindeki kepek sorununu çözdüğü söyleniyor. İçindeki asitlik oranı cildin pH seviyesini değiştirirken, kepek oluşumunu da zorlaştırdığı biliniyor. Bunun için; çeyrek bardak su ve çeyrek bardak elma sirkesini karıştırmanız gerekiyor. Ardından boş bir sprey şişesinin içine boşaltın ve saç derinize püskürtün. Daha sonra saçınızı havlu ile sarın ve yaklaşık 15 ya da 60 dakika arasında bekletin. Ardından durulama işlemine geçin ve bu yöntemi hafta 2 defa deneyebilirsiniz.

Kepek sorunu yaşayanlar için elma sirkesi

Hindistan cevizi yağı

Saç derisinde kepek oluşumu yaşayan kişilerin elma sirkesinden sonra uygulayabileceği bir diğer yöntem de Hindistan cevizi yağıdır. Güzel kokusuyla kullanmaktan hoşlanacağınız bu yöntemle kepek sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz. Peki, Hindistan cevizi yağını nasıl kullanacağız? 4-5 kaşık Hindistan cevizi yağını duş almadan önce saç derinize masaj yapa yapa uygulamanız gerekir. Masaj yaptıktan sonra yaklaşık 60 dakika kadar bu şekilde beklemeniz gereklidir. Daha sonra normal şampuanlama ve durulama işlemine geçebilirsiniz. Dilerseniz Hindistan cevizi yağı içeren şampuan kullanarak bu problemin çözülmesine destek sağlayabilirisiniz.

Hindistan cevizi yağı

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat