Ülkemizde koronavirüs vakaları korkutucu şekilde artarken Sağlık Bakanlığı vaka sayılarını kontrole almak için çeşitli önerilerde bulunuyor. Buna göre Bakanlık grip aşısı yaptırılmasını tavsiye etti. Bilgilendirme metninde, hangi grupların ne zaman aşı yaptırması gerektiğine değinildi.

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığına ulusal çapta, Valilikler aracılığı ile de yerel çapta koronavirüse karşı tedbirler arttırılsa da vaka sayılarındaki artışın halen önüne geçilebilmiş değil. Dünya çapında bir çok aşı çalışmasında ilerlense de bütün yatırım ve araştırmalara rağmen halen kesin bir aşı bulunmuş değil hal böyle olunca vatandaşlar çareyi grip ve zatüre aşısı yaptırmakta buluyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklama ile grip aşısının önerildiği grup paylaşıldı. Kimlerin, ne zaman ve ne için bu aşıyı yaptırması gerektiği açıklayıcı şekilde anlatıldı.

Kimlerin Grip Aşısı Yaptırması Gerekiyor?

Sağlık Bakanlığına bağlı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne ait olan resmi internet sitesinde grip aşısını belli riskler taşıdığı sebebiyle öncelikli olarak yaptırması gereken gruplar hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Bu bilgilendirmede, 65 yaşından ileri yaştaki kişilerin, enfeksiyon hastalıklarına karşı çocuklar/bebekler kadar duyarlı olduğu belirtildi. Yaşlıların grip olduklarında hastalığı daha ağır geçirebildiklerine işaret eden bakanlık; 65 yaş üzeri kişilerin, kronik böbrek yetmezliği, kalp damar sistemi rahatsızlığı, şeker hastalığı, astım, kronik akciğer hastalığı olanların, 6 ay-18 yaş arası olup uzun süre aspirin kullanması gerekenler ile hamilelerin mutlaka aşı yaptırmaları önerildi.

Ülkemizde Koronavirüs Vaka Sayıları

1 Eylül’de Sağlık Bakanlığınca açıklanan verilere göre gün içerisinde 109.443 test yapıldı. Test yapılan kişiler arasından 1.572 kişi pozitif çıktı, iyileşen sayısı 1.003 olurken vefat sayısı ise 47 olarak belirtildi. 1 Eylül itibari ile toplam vaka sayısı 271.705 olurken iyileşen yani koronavirüsü atlatan kişi sayısı ise 245.929 kişi oldu.