Olay dün gündüz saatlerinde Şanlıurfa’da Eyyubiye Belediyesi’nde meydana geldi. Irak uyruklu bir kasap iş yerinin önünde bir deveyi kesmek istedi.

Hijyenden uzak yapılan kesimin kaçak, onaysız yapıldığı ortaya çıktı. Kasabın kestiği hayvanların etini 25 liradan satışa çıkardığı belirlendi. Kasap dükkanı önünde sokak ortasında kesimi gerçekleştiren adam, hayvanın can çekişmesine neden oldu. Devenin kesim anı ise cep telefonlarıyla videoya alındı.

Tepkilere neden olan olay Eyyubiye Belediyesi Zabıta Ekipleri’ne haber verildi. İş yerine gelen zabıta ekipleri para cezası keserek, dükkanı 3 günlüğüne kapattı. 215 lira para cezasının kesildiği iş yerinin daimi olarak kapatılması da söz konusu.

Devenin oldukça büyük olduğu, 500 kiloya sahip olduğu belirtildi. Kesim kurallarına uyulmadan, sokak ortasında kesilen devenin başına çuval geçirildiği, boynundan bıçak darbesi aldığı belirtildi. Dakikalarca can çekişen devenin kanları sokağa aktı, ortalık  kan gölüne döndü.

Zabıta müdürlüğü yaptığı açıklamada ekiplerin olayın meydana geldiği yere yönlendirildiğini, gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını, cezai işlemlerin uygulandığını açıkladı. Yeni bir ceza tebliğinin uygulanacağını belirten zabıta müdürlüğü, bu tür kesimlerin önüne geçileceğini belirtti. Kasapların bu durumlar için uyarıldığı belirtildi.

Irak’lı kasabın ruhsatının bulunduğu encümen kararına göre iş yerinin kapatılabileceği vurgulandı. Olaya duyarlı esnaflar kasabı uyardıklarını ve kasabın uyarılara aldırmadığı söyledi. Olay anı cep telefonlarıyla kayda alınırken, kanların etrafa yayıldığı gözlendi.