Şehirlerarası otobüslerde evcil hayvanların seyahat yeriyle ilgili yeni bir karar alındı. Resmi gazetede yayımlanan karara göre; evcil hayvanlarını şehirler arası otobüslerde taşımak isteyenler hayvanıyla birlikte seyahat edebilecek. Otobüs şirketleri evcil hayvanların taşınmasına sadece bagajda izin veriyordu. Bagajda yolculukta, evcil hayvanlar zarar görebiliyordu. Evcil hayvanların seyahatiyle ilgili yeni bir karara imza atıldı. Evcil hayvanlar da özel kafeslerinde sahipleriyle birlikte yolculuk yapabilecek.

Karara göre, aşı karneli köpek, kuş ya da kedi benzeri evcil hayvanlar özel kafeslerinde sahipleriyle birlikte yolculuk edebilecek. İstanbul Bayrampaşa’da 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda bir firmaya ait yazıhanenin sorumlusu olan Serkan Aydın, kararla ilgili demeçte bulundu. Aydın evcil hayvanların her zaman dostları olduğunu ancak kararın uygun olmadığını söyledi.

Evcil hayvanların bagajda yolculuk yaparken şoförleri rahatsız ettiğini söyleyen Aydın, şoförlerin uyku problemi yaşadığını sözlerine ekledi. Aydın yeni kararın uygulanmasının kendisine uygun olmadığını bazı yolcuların evcil hayvanlara alerjisinin olabileceğini söyledi. Otobüs yolculuklarında 50 yolcunun  bulunduğunu ifade eden Aydın, ister istemez bir yolcunun problem çıkaracağını belirtti.

Evcil hayvanların uyutularak götürüldüğünü ifade eden Aydın, uyutulma süresi geçtikten sonra hayvanın yolcu ve görevlileri rahatsız ettiğini söyledi. Aydın, uygulamanın huzursuzluk ortaya çıkaracağını ve hiçbir firmanıon kabul edeceğini düşünmediğini ifade etti. Evcil hayvanların kıllarının da kirliliğe sebebiyet vereceğini söyleyen Aydın, bazı yolcuların alerjisi olabileceğini söyledi. Uygulamanın hayvanseverler tarafından memnuniyetle karşılandığı gözlendi.