Şiddete Maruz Kaldığı Eşinden Boşanmak İsteyen Kadın Eylemine Devam Etti!

Adana'da sürekli olarak şiddet gördüğünü iddia ettiği kocasından 5 yıldır yapılan hiçbir davada boşanamadığı için dün Adana Adliyesi önüne gidip pankart açarak eylem yapan kadın "Boşanmak İstiyorum" yazılı dövizle eylemine bugün de devam etti.
Şiddete Maruz Kaldığı Eşinden Boşanmak İsteyen Kadın Eylemine Devam Etti!
Gündem, Yaşam 9 Temmuz 2019 15:27

Adana’da 45 yaşındaki Meryem K., 2001 yılında Cerrah K. ile ikinci evliliğini yaptı. Çiftin bu evlilikten ikiz çocukları oldu. Meryem K. tarafından yapılan iddialara göre evliliğin ilk yıllarında kendisine sözlü ve fiziksel şiddet uygulandı.

Yapılan şiddete ve sözlü tacize dayanamayan kadın 2012 yılında boşanma davası açarak eşinden kurtulmak istedi. Fakat kısa süre sonra eşiyle barıştığı için davayı geri çekmek durumunda kaldı. Eşi tarafından merdinvenden atılarak dövüldüğü ve ardından üzerine kaynar su döküldüğünü iddia eden Meryem K. 2013 yılında tekrardan boşanmak istediğine dair bir dava açtı.

Adana Adliyesi 7. Aile Mahkemesi ise boşanma talebini kesin ret yanıtıyla reddetti. Bu süreç içerisinde eşine yaptığı tehditlere ara vermeden devam eden Cerrah K. için mahkeme tarafından uzaklaştırma kararı verildi.

Suçlamaları sonuna kadar reddeden ve eşinden ayrılmakta ısrarcı olan Meryem K. ise karara itirazda bulunarak bir üst mahkemeye başvurdu. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi’nde 2018 yılının Mart ayında, Davacı davalının bir kusurunu ispat edemediği, ilk derece mahkemenin tespitinin de aynı yönde olduğundan davanın reddi doğmuştur kararıyla söz konusu dava hakkında yeniden ret yanıtı verdi.

Ardından Hukuk mücadelesini Yargıtay’a taşıyan Meryem K.’nin temyiz başvurusuna da ret yanıtı verildi. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 2.Hukuk Dairesi’nin verdiği ret kararı Yargıtay tarafından da onaylandı.

Bu üzerine Meryem K., eline “Boşanmak İstiyorum” yazılı bir döviz olarak dün Adana Adliyesi 1 No’lu Ek Hizmet Binası önüne gelerek tek başına eylem yapmaya başladı. Eşinden boşanana kadar eyleme devam edecek olduğunun altını çizen Meryem K., bugün de yine eylemine devam etti.

Eşi tarafından 17 yıl boyunca şiddete maruz kaldığını, defalarca kez kolunun kırıldığını, aylarca hastanelerde yattığını iddia eden Meryem K., henüz 4.5 aylık gebeyken gördüğü şiddetler yüzünden bebeğinin de düştüğünü iddia etti.

 

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com