Sigara tiryakileri her yaktığı sigarada hem kendine hem de çevresindekilere zarar vermeye devam ediyor. Solunan her nikotin belirli sayıda hücrenin ölmesine ve birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden oluyor. Maliyet anlamında da kişiye zarar veren sigaradan kurtulmak mümkün. Sigarayı bırakmanın ön koşulu, sigarayı bırakmaya kendimizi şartlamaktır.

Sigarayı bırakmak için gerekli sebeplerin belirlenmesi ve buna göre adım atılması gerekmektedir. Sigarayı ilk bırakmayı denediğiniz gün bırakmanız çok zordur o yüzden kendinizi bu iş bitti diye şartlamayın. Sigara içerisindeki nikotin sebebiyle kendini sizlere alıştırmıştır. Bırakmaya çalıştığınız ilk gün kesin konuşmak bırakmanın önünde büyük bir engel olacaktır.

Sigarayı bırakmada uzmanlardan, doktorlardan yardım almayı ihmal etmeyin. Kişinin tek başına mücadele edemediği noktada uzmanlar devreye girebilir. Çevrenizden, psikologlardan psikolojik destek almaya da devam edin. Özellikle yaşadığınız bölgede sigarayı hatırlatacak hiçbir şeyi çevrenizde tutmayın.

Sigarayı gözünüzün önünden bir kenara kaldırmanız yararlı olacaktır. Günlük problemler yaşadığınızda sigaraya dönmemelisiniz, alternatif çözüm yollarına başvurmalısınız. Sigara aklınıza geldiğinde başka bir işle meşgul olmanız sizi rahatlatacaktır. Sigara içmediğiniz her an için kendinizi ara ara ödüllendirmeniz, kararda netliği sağlayacaktır.

Sigarayı bırakmaya daha hafif bir etkiye sahip sigarayı kullanmaya geçerek başlayabilirsiniz. İçilen sigara adedini düşürün. Belirli aralıklarla sigara içmek azaltmak için iyi bir yoldur. Beslenme alışkanlıklarınızı yeni bir biçime kavuşturmanız sizi sigaradan uzaklaştıracak adımlardandır. İzmarit kokusu etrafınızda olduğunda sigaradan tiksinmenizi sağlayacaktır.

Sigarayı her zaman koyduğunuz yerden farklı bir yere koymanız alışkanlığın kaybına yol açacağından bu yolu izlemeniz faydalı olacaktır. Çoğu sigara tüketicisi sigarayla sütün birlikte gitmediğini söylemektedir. Süt içmeniz sigaraya olan isteğinizi de azaltacaktır.

Güncel Sigara Fiyatları:

Marlboro: 18 TL

Parliament: 18,5 TL

Lark: 15 TL

L&M: 14,50 TL

Tekel 2001: 14 TL

Camel: 15 TL

Winston: 16 TL

Chesterfield: 14,50