Sigarada düz ve standart renk paket uygulaması 5 Aralık 2019 tarihinde başladı. 5 Ocak 2020 tarihi itibarıyla eski paket satışları sona erdirildi. Karar sonrası üretilen sigara paketlerinde çekiciliğin azaltıldığı, yanlış yöneltici özelliklerin kaldırıldığı ve sağlık mesajlarının etkisinin yükseltildiği bildirildi.

Yeni paketlerde eski paketlerden farklı olarak nikotin, zifir ve karbonmonoksit bulunan tablo kaldırıldı. Tabloda zifir, nikotin ve karbonmonoksit değerleri bulunuyordu. Yeni paketlerde sigaraların tek renkli olduğu göze çarptı. Marka logolarına simgelere ve işaretlere yer verilmedi.

Marka isimleri, renk ve ayırt edici ibareler standart hale getirildi. Sigara üzerinde bulunan sağlık mesajlarının yer aldığı alan yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldı. ‘ALO 171 Sigara Bırakma Hattı’ mesajları paketlerin üzerinde yerini aldı. Paketlerin yan yüzünde yüzde 50’lik alanı ise yine sağlık mesajları kapladı. Yeni paketlerde en dikkat çeken ayrıntı ise nikotin, zifir ve karbonmonoksit oranlarının yazdığı tablonun olmamasıydı.

İGüncel Sigara Fiyatları:

Marlboro: 18 TL

Parliament: 18,5 TL

Lark: 15 TL

L&M: 14,50 TL

Tekel 2001: 14 TL

Camel: 15 TL

Winston: 16 TL

Chesterfield: 14,50