Ülkemizde çok yaygın olup, ilkokul çocuklarının bile içtiğini görebileceğimiz sigaranın tahmin edemeyeceğiniz kadar zararları var.  Eğer sigara kullanımını bırakıp, organlarımızı temizlemek istersek bu alınacak en doğru karar olacaktır.

Aynı zamanda sadece kendi sağlığınıza zarar vermekle kalmayıp, çevrenizdeki insanlara da sağlık sıkıntısı yaratabilmekte. Pasif içici olarak adlandırılan, sigara dumanına maruz kalan insanlar genellikle zarar görebileceklerinin farkında olmuyor.

 

 

Sigaranın Başlıca Zararları

Öncelikle sigara bağımlısı bir insanın, uzun vadede birtakım organ iflasları yaşayabilme olasılığı fazladır. En korkutucu olan ise kimsenin istemeyeceği gırtlak kanseri. Sigaranın zararları her yerde karşımıza çıksa da, aldırış etmeden kullanmaya devam ederiz.

Herhangi bir spor dalıyla ilgileniyorsanız, sigara kullanımı, solunum problemleri, vücut direncinin düşüklüğü, enerji ve performans düşüklüğü olarak, ciddi miktarda engeller çıkartacaktır. Ve fiziksel olarak etkileyeceğinden dolayı, göz altı siyahlaşması, dişte sararmalar, diş eti sağlıksızlıkları, tırnaklarda sararmalar, kötü koku gibi bir çok rahatsızlıklara da neden oluyor.

Bu bağlamda sigarayı bırakmanız, sağlıklı ve ferah bir hayat yaşamanız için en gerekli karar olacaktır.