Sigaraya Yapılan Zamlarla Bütçeye 6 Milyar Liralık Veri Geliri Gelecek!

Sigara fiyatları üzerinde gerçekleştirilen zamlarla birlikte bütçeye yıl sonuna kadar 6 milyar TL'lik vergi geliri gelecek. Enflasyonun da bu kapsamda 0.89 puan yukarı çıkması tahmin ediliyor.
Sigaraya Yapılan Zamlarla Bütçeye 6 Milyar Liralık Veri Geliri Gelecek!
Ekonomi, Gündem 6 Ağustos 2019 11:42

ÖTV zammıyla birlikte sigara fiyatlarının 3 TL’lik zam yapması, enflasyonu olumsuz bir şekilde etkilerken, bütçeye vergi geliri olarak geri dönecek.

Hürriyet’in haberine göre, sigara fiyatlarına yapılan son zamların enflasyonu 0.89 puan etkileyeceği tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra zamlar sebebiyle hazineye yıl sonuna kadar girmesi planlanan para 6 Milyar TL oluyor.

Sigara üzerinde; maktu vergi ilk sırada olmak üzere, asgari maktu ve nispi oran olmak üzere 3’lü vergileme sistemi bulunuyor. Ocak ayında söz konusu nispi oran %63’ten %67’ye yükseltildi. Bu kapsamda paket başına alınan maktu verginin çarpan katsayısı 9 oldu. Ocak ayında düşük fiyatlı sigaları kapsam dahiline alan asgari maktu tutarı 0’a düşürülmüştü. Mayıs ayının ilk günlerinde ise sigaraların düşük fiyata satılmasının önüne geçecek olan asgari maktu tutarı 0.2679 oldu.

Enflasyona 0.89 Puan Etki

Temmuz ayında sigaradan alınan maktu ve asgari maktu vergi enflasyon kapsamında güncelleniyor. Temmuz güncelemesiyle birlikte sigaralardaki asgari maktu, yapılan zamla birlikte 5.35 TL yerine 5.79 TL oldu. Sigara firmaları tarafından daha önce 2’şer TL’lik zamlar yapılmıştı. Bu haftasonu ise 3 TL’lik zam yapıldı.

Zamlardan önce TÜİK tarafından belirlenen ortalama sigara fiyatı 13.2 TL iken, tüm ürünlerde 3 liralık fiyat artışıyla bu ortalama 16.2 TL oldu. Fiyat değişimi ise %22.7 oldu. Yani yapılan zam oranı çok yüksek. Bu zammın enflasyona etkisinin 0.89 olacağı tahmin ediliyor.

Bütçeye Olumlu Etki

Yapılan zam bütçeyi direkt olumlu olarak etkileyecek. Yaklaşık olarak 6 milyar TL’lik vergi gelirinin geleceği hesaplanıyor. Yapılan hesaplamara göre yıl sonuna kadar sigaradan toplam olarak 5 Milyar TL ÖTV, 1 Milyar TL KDV elde edilecek.

 

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com