Son günlerde koronavirüs artışları tekrar gündemde, bir çok otoriteden yapılan açıklamalara Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek’in yeni tip koronavirüsün belkide en çok sık rastlanan belirtisi olan “boğaz ağrısı” şikayeti sebebi ile hastaneye başvuran kişi sayısında artışın gözlemlendiği açıklaması da eklendi.

Ağustos’un biterek, Eylül ayına girmemiz ile artık ülkemizde sıcak yaz aylarının biterek sonbahar aylarına girmiş bulunuyoruz. Bu mevsim viral üst solunum enfeksiyonlarını da beraberinde getiriyor, hal böyle olunca hastaneler sadece korona virüs değil farklı virüs ve mikropların sebep olduğu hastalıklarında artacağı bir döneme girmiş olacak.

Ayrıca tam olarak kanıtlanmasa da bir çok otorite sıcak yaz aylarında, kış aylarına göre yeni tip koronavirüsün daha az yayıldığını ve daha rahat atlatıldığını belirten açıklamalar yapmıştı. Kış ayları ile düşecek olan bağışıklık sistemimiz ile birlikte eğer dikkatli olmaz isek koronavirüs bizim için gerçekten bir korkulu rüya olabilir.

Prof. Dr. Mustafa Gerek açıklamalarında bir çok önemli noktaya değindi.

“Koronavirüs Şüphesi İle Geliyorlar”

Kurban Bayramı tatilinden sonra vaka sayılarında ciddi artış yaşandığını vurgulayan Gerek, “Son zamanlarda Kulak Burun Boğaz ve Acil Servis Polikliniklerinde özellikle boğaz ağrısı ve burun akıntısı ile gelen hasta sayısında artış gözlemlemeye başladık. Bu hastaların önemli bir kısmı Kovid-19 şüphesiyle geliyor ve test talep ediyorlar.” dedi.  Prof. Dr. Gerek, boğaz ağrısı şikayetiyle gelen hastayı muayene edecek hekimin sorgulama yapması gerektiğine vurgu yaptı.

“Koronavirüs İle Benzer Semptomlar Görmek Olası”

Prof. Dr. Gerek, “Bademcikler üzerinde mikrobik enfeksiyondan kaynaklı görüntüler varsa bu hastalarda kas, eklem ağrısı, aşırı halsizlik, burun akıntısı gibi Kovid belirtilerine benzer şekilde semptomları görmek mümkün.” açıklamasında bulundu. Ayrıca Gerek, “Son zamanlarda Ankara’nın gündüz ısısı ile gece ısısı artık açıldı. Geceleri serinlemeye başladı. Nezle şeklinde kırgınlıkları bir miktar daha çok görmeye başladık. Bunu Kovid-19 ile karıştırmamak gerekir.” ifadelerini kullandı.