TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Çok sınırlı olarak, belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim” açıklamasında bulundu.

İdam cezası ülkemizde yer yer gündeme geliyor, ülkemiz Avrupa Birliği ile uyum içerisinde yasalar düzenlediği için ve Avrupa Birliği’nin idama bakışının katı olduğu düşünülünce bu tartışmaların aslında sonuca ulaşmayacağı düşünülüyordu. Fak bugün TBMM Başkanı Şentop’dan gelen açıklama akıllara gelecekte bir idam cezası yasası gelebilir mi, soru işaretlerini getirdi.

Geçtiğimiz gün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, idam tartışmalarını tekrar alevlendirmişti, Bahçeli ülkemizde idam cezasının uygulamaya konulmasını öneren açıklamalardı bulunmuştu. Bu açıklama sosyal medya da bazı tartışmaları da ateşlendirmişti.

TBMM Başkanı’ıdan İdam Açıklaması

TBMM Başkanı Şentop Marmaraereğlisi Adliye binası açılışı sonrası basın mensuplarının sorunlarını yanıtladı. Bir gazetecinin, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin idam cezasının geri getirilmesi” konusundaki görüşlerini sorması üzerine Şentop, “Çok sınırlı olarak belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim. Bunlardan bir tanesi eski tabirle teamülden, tasarlayarak adam öldürme, vahşice insan öldürme suçları bir de küçük çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar çerçevesinde sadece bunlarla sınırlı olmak kaydıyla idam cezasının olması gerektiğini düşünenlerden birisiyim.” Dedi.

Akademisyen Olduğu Dönemde Çalışmalar Yapmış

 Bununla ilgili akademisyen olduğu dönemlerde çalışmalar da yaptığının altını çizen Şentop, “Bu konuda cezanın gelebilmesi için bir Türkiye içerisinde anayasa değişikliğine ihtiyaç var, bir  de Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde ek protokoller var bunlarla ilgili de değerlendirilme yapılması gerekir, bu konuda takdir parlamentomuzun, görüşülüp, tartışılması gereken bir konu.”