Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizde koronavirüs durumu hakkında açıklamalarda bulunurken, toplu taşımada ayakta yolcu alınmayacağı yönünde açıklamada bulunmuştu.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs vakalarının artışına dair alınan yeni kararlar arasında olan, toplu taşımada ayakta yolcu alınmayacağını bizzat duyurmuştu. Bugün yurt genelinde bu yasağın uygulamaya konulması gerekiyordu.

Merak edilen İstanbul gibi Türkiye’nin en kalabalık şehri, dünyanın da en kalabalık kenti olan bir şehirde bu yasağın ne kadar uygulanabileceğiydi.  Bugün haber ajanslarına düşen görüntüler İstanbul’da hiçbir şeyin değişmediğini gösterdi. İstanbul’da sabah saatlerinde otobüs ve minibüslerde vatandaşların ayakta ve sosyal mesafe kuralına uymaksızın yolculuk ettiği görüldü.

Kapasiteler Aşıldı

Karar, ayakta yolcu alınmayacağı yönündeydi fakat durum bundan çok daha vahim, Kağıthane’de işlerine gitmek için yola çıkanlar toplu taşıma kullanmak için otobüs duraklarına geldi. Otobüsler tıklım tıklım dolu olunca bir çok şoför durakları es geçerken bazıları ise birkaç kişinin daha sıkışacak alanı bulunmasıyla bu alanları doldurmak için yolcu aldı. Otobüs ve minibüs kullanan vatandaşların sosyal mesafe kuralına da uymadıkları gözlemlendi.

Erdoğan Şu Açıklamaları Yapmıştı

Yeni covid-19 önlem ve önerilerinden bahsederken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatandaşlarımızdan tamam diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe kurallarına sıkı bir şekilde riayet etmelerini istiyoruz. Kafe ve restoranlar daha sıkı şekilde denetlenecektir. Toplu taşımada ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir”