19 Nisan 2023 23:01 Güncelleme : 19 Nisan 2023 23:01

Tükenmez kalem olan kıyafetlerinizi atmayın! Çıkarmanın formülü aslında çok basit, silgi gibi kumaştan siliyor

Tükenmez kalem olan kıyafetlerinizi atmayın! Çıkarmanın formülü aslında çok basit, silgi gibi kumaştan siliyor

Günlük hayatımızda en çok kullanılan ürünlerden biri de tükenmez kalemlerdir. Okul hayatında, iş hayatında ve pek çok yerde kullanılan bu ürünlerin kırılması ve akması durumunda kıyafetlerimiz de lekelenebilir. Peki, kıyafetlerden mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Kıyafetlerimize bulaşan tükenmez kalem lekesi her ne kadar zorlu ve inatçı lekeler arasında yer alsa da bu yöntemlerle birlikte bu lekelerden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Kıyafetlerinizi atmak yerine artık bu yöntemleri deneyebilirsiniz. İşte tükenmez kalem lekesini çıkartan o yöntemler...

Kıyafetlerden mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Okulda veya iş yerinde her gün her an elimizden düşmeyen tükenmez kalemlerin kırılması ya da akması sonucunda mürekkep lekesi kıyafetlerimize bulaşabilir. Tükenmez kalem lekesi diğer lekelere göre oldukça zor ve inatçı lekeler arasında yer alsa da bu yöntemlerle birlikte kolay bir şekilde çıkarmanız mümkün diyebiliriz. Dikkatsizlik sonucunda ya da istenmeyen kazalarla birlikte kıyafetlerimize bulaşan bu mürekkep lekelerinden kurtulmak için pek çok etkili ve basit temizleme yöntemi bulunur. Peki, mürekkep lekesi kıyafetlerimizden nasıl çıkar?

Kıyafetlerden mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Mürekkep lekesini çıkarmak için bazı yöntemler

Tükenmez kalem lekesinin oluşmasının ardından hiç beklemeden limon kolonyası ile dökülen yeri çitilemek gerekir. Limon kolonyası lekenin daha hızlı çıkmasını sağlar. Limon kolonyasıyla yapılan bu ilk müdahalenin ardından dilerseniz çamaşır makinesinde dilerseniz de elde yıkayabilirsiniz. Tükenmez kalem lekesini çıkaracak bir başka yöntemlerden biri de ılık su ve deterjandır. Leke henüz kurumadan zaman kaybetmeden ılık su ve deterjan karışımı ile birlikte çitilemeye başlayın ancak lekenin çok yayılmamasına dikkat edin.

Kıyafetteki tükenmez lekesini çıkaracak yöntemler arasında limon kolonyası, ılık su ve deterjan yer alırken, bir başka yöntem de limon suyu ve beyaz sirke yöntemidir. Tükenmez kalem lekesi bulaştıktan sonra çok zaman kaybetmeden, leke kurumadan müdahale etmeye dikkat etmelisiniz. Lekeli olan bölgeye limon suyu ve beyaz sirke damlatın. Ardından lekeli bölgeyi çitilemeye başlayın ve daha sonra kıyafetinizi çamaşır makinesinde ya da elde güzelce yıkayın.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat