Tüm Çalışanların Dikkatine! Tazminatsız Kovulma Sebebi…

İş Mahkemesi, diş hastanesinden işe gidemeyeceğine dair sağlık raporu alarak işe gitmediği dönemde, Bodrum Kartalkaya’ya tatil yapmaya giden çalışanın tazminatsız işten çıkarılmasını haklı buldu.

Tüm Çalışanların Dikkatine! Tazminatsız Kovulma Sebebi…
12.09.2019 - 12:26
883
A+
A-

Söz konusu dava, Gayrimenkul Değerleme Şirketlerinden birisiyle, zamanında bu şirkette Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak çalışan Esin A. arasında meydan geldi.

İstanbul Anadolu 5. İş Mahkemesi’nde görülen söz konusu davaya göre Esin A. isimli çalışan, 16 Haziran 2014 tarihinde, E. Gayrimenkul Değerleme A.Ş. şirketinde çalışmaya başladı. Şirket 2017 yılı 17 Eylül tarihinde, Esin A.’nın savunmasını aldı ve ardından iş sözleşmesini feshett.

Fesh bildirimi kararının ardından geçen 20 günlük sürede işe iade davası açtı. Esin A. adına mahkemeye sunulan söz konusu dilekçede, alınan kararın hatalı olduğu ve sağlık raporu alınmasının sözleşmesinin feshine sebebiyet veremeyeceği belirtildi.

Rapor Alıp Tatile Gitti

Şirket adına savunma yapıldı ve Esin A.’nın işverenin güveninde sarsıntı meydana getirdiği iddia edildi. Şirketin avukatı, bu yöndeki iddiaları delillendirmek adına bir takım e-postaları ve yazışmalar, aynı zamanda tatil fotoğraflarını mahkeme ile paylaştı.

Belgelere göre Esin A., 16 Ocak 2017 tarihinde Beykoz’da yer alan bir tıp merkezinden rapor aldı. Fakat ulaşılan kayıtlara göre çalışanın 15 – 16 Ocak 2017 tarihlerinde Kartalkaya’da yer alan bir otelde kaldığı belirlendi.

Otel rezervasyonuyla ilgili kayıtlar ve fotoğraflar ise Esin A.’nın şirket bilgisayarında farkedildi. Dilekçede, verilen sağlık raporunun dahi sahte olabileceği iddia edilerek, kayak tatilinde olmasına rağmen Beykoz’da muayene olup sağlık raporu almasının imkansız olduğu ifade edildi.

Yine Esin A.’nın 19 Şubat 2017 tarihinde diş ağrısıyla ilgili rapor aldığı ve bu rapordan 1 gün sonra 20 – 21 Şubat günleri yine Kartalkaya’ya gittiği tatile yönelik kayıtların bulunduğu fark edildi.

Yine 14 – 15 Eylül 2017 tarihlerinde de rapor alan Esin A.’nın, 16 Eylül tarihinde bir dönem şirketin yöneticisi olan N.D. ile Bodrum’a tatile gittiği farkedildi.

Savunma dilekçesinde aynı zamana Esin A.’nın bir gayrimenkul raporunu, şirketin eski çalışanı N.D. ile paylaştığı da fark edildi.

Mahkeme Karar Verdi

Mahkeme, 2 tarafın talep ve savunlarını aldı ve kararını verdi. Esin A. ile olan iş sözleşmesinin feshinin haklı bir sebepten dolayı olduğuna dair karar verdi. Verilen karara göre, Esin A.’yı tazminatsız ödemeden işten çıkaran şirket haklı bulundu.

Mahkeme yargılama giderlerinin de Esin A. tarafından ödenilmesine karar verdi. İş Mahkemesi’nin bu kararı, Esin A.’nın avukatı tarafından yapılan itirazla birlikte istinaf mahkemesine gönderildi.