Bilindiği üzere emeklilere geçtiğimiz aylarda yeni bir zam gelmişti, enflasyon oranlarına göre belirlenen maaş zamlarının yanı sıra Nisan ayında emekliler için bir müjde gelmişti ve en düşük emekli maaşı 1500 TL olmuştu. 

İçinde bulunduğumuz şartlarda, gün geçtikçe hayat pahalılığı artıyor ve geçim zorlaşıyor, koronavirüs sebebi ile ekonomik olarak zor duruma giren dünya zamanın en zor şartlarından geçiyor. Öyle ki dünyada bir çok kişi işsiz kaldı ve yıllarca emek verdikleri işletmelerinden oldular, koronavirüs sebebi ile ülkemize bu sezon ne yazık ki yetirli turist gelmedi. Hal böyle olunca beklenen döviz akışı da ülkemize girmemiş oldu.

Emekliler ise aldıkları maaşın büyük kısmının kiraya gitmesinden şikayetçi. Elektrik, su, yakıt gibi masraflar çıkıldığında ellerinde neredeyse hiç para kalmadığını söyleyen emekliler pazarda da ürünlerin cep yakmasından şikâyetçiler hal böyle olunca gözlerini hükümet kanadından gelecek bir emekli zam haberine çevirmiş durumdalar.

Taban Maaş 1500 TL ve Zam Görüşülüyor

TÜED tarafından en asgari olacak emekli maaşı masaya yatırıldı buna göre en düşük maaşı 2.324 TL olarak belirlendi. Bunun üzerine talep masaya yatırıldı en düşük emekli maaşının 2.324 TL olması değerlendiriliyor.

Geçtiğimiz aylarda hükümet kanadından alınan karar ile ek ödemeler de hesaba katıldığı zaman taban aylık ödemesi için emekli maaşları en az 1500 TL olması sağlandı. Maaşları nisan ayında 1500 TL altında olan emekliler için artış yapılmasıyla 650 bin emekli maaş artışı sağlanmış oldu. Şu an bu rahatlama ardından TÜED tarafından gelen isteğe göre kabul edilmesi durumunda en düşük emekli maaşının asgari ücrete yani 2324 TL değerine eşitlenmesi söz konusu olacak.