Karabük Valiliği tarafından koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin, virüsü temasla yaymasını önlemek adına İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından çok kullanışlı bir uygulamaya geçildi. Uygulamanın ismi “Tek Kullanımlık Bileklik Uygulaması” buna göre Covid-19 testi pozitif çıkan ve karantina kapsamına alının 1600 kişi, renkleri kırmızı ve mavi olan bileklikler ile takip ediliyor. Bu uygulamanın çok işe yaradığı verilerce kanıtlandı.

Bilindiği üzere son günlerde koronavirüs vaka sayısında ülkemizde hızlı bir artış var. Bu artışın önüne geçmek için en azından bulundukları bölgede sorumluluk alan Karabük Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından hayata geçirilen uygulama çok dikkat çekti ve işe yaradı.

Filyasyon ekibi tarafından uygulama kapsamında evde karantina altında bulunan pozitif vakalara ‘kırmızı’ bileklik takılırken, temaslılarına ise ‘mavi’ bileklik takılıyor.

Sağlık Bakanlığının tarafından uygulanan bu pratik çözüm ilk olarak Karabük’te uygulamaya konuldu. Tüm Türkiye’de yaygın hale gelmesi beklenen uygulama için Tek Kullanımlık Bileklik Uygulaması” deniyor.

“Semptom Göstermiyorlar”

Hastaların bir çoğunun semptom göstermediğini ve hastalığı hafif atlattığını söyleyen Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, “Hastaneye yatış sayısı oldukça az. Hastalarımızın çoğunluğunun evde takip ediliyor olması nedeniyle izolasyondaki vatandaş sayımız oldukça arttı. İzolasyondaki vatandaşlarımızı takip amacıyla hem filyasyon ekiplerimiz belli günlerde evlerinde ziyaret ediyor ve hastalıkların seyrini inceliyorlar hem de kolluk kuvvetlerimiz onları evlerinde kontrol ediyorlar. Ancak kolluk kuvvetleri kontrolü yaptıktan sonra veya filyasyon ekiplerimiz evden ayrıldıktan sonra bazı vatandaşlarımızın sosyal hayata karıştıklarını, izolasyon kurallarını ihlal ettikleri yönünde bize ihbarlar gelmeye başladı. Bunun üzerine ’nasıl bir çalışma yapabiliriz?’ diye düşündük. Arkadaşlarımızın önerisiyle hastanelerde kullandığımız tek kullanımlık hasta bilekliklerinin pozitif ve temaslı hastalarımıza takılmasına karar verdik” dedi.

Bileklik Kuralına Uymayana 3 Bin 150 Lira Ceza

Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, uygulamanın Karabük Valiliğine iletildiğini ve kararında İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 25 Ağustos’ta düzenlenen toplantı ile karar altına alındığını dile getirdi. Sarı sözlerine şöyle devam etti, “1 Eylül itibari uygulama aldığımız bileklerden kırmızı renkli olanları pozitif hastalarımıza, mavi olan bileklikleri de temaslı hastalarımıza takmaya başladık. Bu bileklikler hastanemizde kullanılan bileklikler. Bu bilekliğinin özelliği tek kullanımlık olması. Bir kez hastanın bileğine taktığınızda tekrar açılması durumunda takılması mümkün değil. Hıfzıssıhha Kurulu kararımızda şunu belirttik; izolasyon süresi boyunca bu bileklik hastamızın veya temaslının bileğine takılı kalacak. Evine giden filyasyon ekipleri ya da kolluk kuvveleri hastamızın veya temaslının kolunda bunları görmeyecek olursa 3 bin 150 lira Hıfzıssıhha Kanununa göre cezai müeyyide uygulanacak.”