Türk Futbolunun Kurtuluş Reçetesi Belli Oldu!

Türk Futbolunun Kurtuluş Reçetesi Belli Oldu!
10.07.2019 - 14:16
16
A+
A-

TFF Başkanı Nihat Özdemir, Kulüp Lisans Talimatı’na karşı gelen, tek bir maddesine dahi uymayan her türlü takıma puan silme ve transfer yasağı cezalarının verileceğinin altını çizerek sert bir açıklama yaptı.

TFF olarak yayınladıkları Kulüp Lisans Talimatı ile ilgili olarak Nihat Özdemir ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Fikret Orman ortak basın toplantısı yaptı.

Kulüler Birliği’nin Maslak’ta yer alan merkezinde gerçekleştirilen basın toplantısıyla ilgili olarak TFF Başkanı Nihat Özdemir’in birçok açıklaması oldu.

TFF Statüsü Maddelerinde Değişim Yapıldı

İlk olarak Ankara’da yapılan Genel Kurul toplantısıyla birlikte, delegelerin de teveccühüyle, FIFA ve UEFA tarafından belirlenen kurallara uygunluk ve Bankalar Birliği yapılandırmasının temeli olacak olan TFF Statüsü’nün maddelerinde birtakım değişiklikler altına imza attıklarını açıkladı.

Bu değişikliklerle birlikte Kulüp Lisans Kurulu’nun da reform niteliğinde yenileme sürecine girdiğini iletti. Kurulun üye sayısı ve nitelii tamamıyla değişerek, Türk futbolu için oldukça işlevsel bir hale geldi diyen Özdemir, bunun yanı sıra hem bankalarla hem de kulüplerle gerek bire bir, gerek ortak görüşmeler altına imza attıklarını da sözlerine ekledi. Mali yapıları sürdürülebilir bir hale getirebilmek için mali yapılandırma sürecini de yürütmeye devam ettiklerini ve bunların tamamını 1 Haziran’dan günümüze yapmayı başardıklarını ifade etti.

Kurtuluş Reçetesi

UEFA ile Türk kulüplerinin adına yoğun görüşmeler yaptıklarını belirten Özdemir, Haziran ayında UEFA merkezine direkt olarak gittiğini ve Başkan Alekander Ceferin’e ziyaret düzenleyerek talimatlarla ilgili detayları birer birer anlattıklarını aktardı.

Kendilerinin de bu uygulamayı oldukça olumlu ve uygun bulduğunu söyleyen Özdemir, yoğun geçen dönemin ardından Türk futbolu için büyük bir devrim niteliğinde olan Kulüp Lisans Talimatında yenilemeye gittiklerini, bu talimatın Türk futbolunun kurtuluş reçetesi olacağını vurgulayarak açıklamalarına devam etti..