21 Şubat 2022 14:30 Güncelleme : 21 Şubat 2022 14:30

Turkcell ve Vodafone Papucu Dama Atılacak! Yıllar Sonra Yeni Operatör Geliyor

Turkcell ve Vodafone Papucu Dama Atılacak! Yıllar Sonra Yeni Operatör Geliyor

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom'dan sonra 4. operatör olarak NetGSM geliyor. Yönetim Kurulu Başkanı Adem Öcal yeni operatör NetGSM'in mart ayı itibarıyla abone almaya başlayacağını duyurdu.

NETGSM'nin sunduğu hizmetler arasında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) 2009 yılında alınan sabit hat, sanal mobil, internet servis sağlayıcı ve iletişim altyapısı lisansları yer alıyor. Sanal mobil şebeke hizmetleri kapsamında cep telefonu hizmetleri alanında ilk kez Turkcell ile sözleşme imzalayarak kendi GSM çekirdek şebeke altyapılarını kurduklarını anlatan Öcal, 0510 22X XXXX numara bloğunu BTK'dan aldıklarını söyledi. Ve bir test yapın. Öcal, sabit hat servis (STH) yelpazesinde 200.000'e yakın VoIP/SMS kullanıcısı olan ayrıcalıklı şirketler grubunun ardından 6. sıraya yükselerek mobil servislerde de rekabette iyi bir konuma geldiklerine dikkat çekiyor. TÜBİTAK tarafından desteklenen Ar-Ge projelerinde kullanılan yazılım ve donanımların geliştirilmesine öncelik verdiklerini belirten Öcal, elektronik ve yazılım sektöründe mükemmel çalışanlara, kendi veri merkezlerine, deneyim ve altyapılarına sahip olduklarını ifade etti.  

GSM frekanslarının uluslararası Telekomünikasyon Birliğince tahsis edildiğini ve frekansların sınırlı olduğunu ifade eden Öcal, "Bu sebepten dolayı da sınırsız sayıda mobil operatör kurulması mümkün değildir." dedi.

GSM operatörlerinin sorunlarından bahseden Yönetim Kurulu Başkanı Adem Öcal, "NETGSM veya mvno, kıt kamu kaynağı olan GSM için tahsis edilen frekansları yayan baz istasyonlarını, kirasını vererek diğer mobil operatörlerle ortak kullanan mobil operatördür ve işletmesel anlamda onlardan farkı yoktur. Mart ayı itibarıyla da GSM abonesi almaya başlayacağız." diye konuştu.

Başkan Öcal, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’na başvuru için gerekli işlemleri yaptıklarını, abonelikleri elektronik ortamda alınacağını belirten konuşmasında şunları söyledi: "Diğer operatörlere göre biz, yapacağımız katma değerli kampanyalarla fark yaratacağız. Hayatımızı kolaylaştıran, konforunu artıran tüm sektörlerde Makinalar Arası İletişim (M2M) ve nesnelerin interneti (IoT), mobil uygulamalar, kontrol sistemleri gibi teknolojik yazılım ve donanımsal ürünler olarak tanımlanan katma değerli hizmetler, yapay zekayla kısa süre içinde yaşantı şeklimizde, eğitimden iş hayatımıza köklü değişikliklere sebep olacak. Dolayısıyla bu ürünlerin uygulamasında kullanılacak iletişim alt yapılarına hızlı/esnek cevap vereceğiz."

Hayatı kolaylaştırma konusunda önemli işlere imza attıklarını belirten Öcal, yeni operatör hakkında şunları söyledi: Uygulamalarımızı da yakın zamanda duyuracağız. Özellikle M2M ve IoT kullanımı konusunda abonelerimizi geleceğe hazırlayacağız."

Etiketler

Teknoloji  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat