Özellikle yeni tip koronavirüs sebebi ile Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 9,9 küçüldü.

 Çin’in Wuhan kentinde çıkan daha sonra tüm dünya ya yayılan yeni tip koronavirüs DSÖ tarafından pandemi olarak ilan edildi. Yeni tip koronavirüsün dünya ekonomisine etkileri çok büyük oldu. Tüm dünya da borsa çakıldı, dolar ve altın değer kazandı. Real piyasalar yani dünya da ihracat ve ithalat küresel çapta büyük darbeler aldı. ABD, Almanya, İngiltere gibi büyük ekonomilerin merkez bankaları büyüme rakamlarını 2020 yılı için küçülme, daralma olarak açıladı. Öyle ki dünya bakasıda dünya ekonomisinin 2020 yılı itibari ile daralacağını söyledi.

Bir çok ülke piyasaların bu virüs sebebi ile olumsuz etkilenmesi üzerine merkez bankaları aracılığı ile adeta musluklarını açarak trilyonca dolar ve Euro yardım paketleri açıkladı ve piyasaya büyük miktarlarda likitide sürdü. Tüm bunlara rağmen batı ekonomileri halen koronavirüs sebebi ile oluşan ekonomik bunalımdan kurtulabilmiş değil ve piyasalara halen olumsuz bir hava hakim.

Türkiye Ekonomisi Yüzde 9,9 Daraldı

 Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)’ in açıkladığı rakamlara göre ekonomi bu yılın ikinci çeyreğinde daraldı. Açıklamaya göre GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, Kovid-19 salgını ve kısıtlama tedbirlerinin etkili olduğu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 9,9 azalış gösterdi.

 Cari fiyatlarla GSYH tahmini, geçen yılın aynı dönemine göre % 1,3 artarak 1 trilyon 41 milyar 643 milyon lira olarak gerçekleşti.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde bu yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım yüzde 4, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 11, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 27,8, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 1,7 arttı. Sanayi yüzde 16,5, inşaat sektörü yüzde 2,7, hizmetler yüzde 25, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 16,5, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 2,4 ve diğer hizmet faaliyetleri yüzde 18 azaldı.