Tüm dünyayı diken üzerinde tutan koronavirüs, hızla yayılmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle İran’da 8 kişinin yaşamını yitirmesi üzerine; Türkiye dikkat çanlarını çalarak, gerekli tedbirlerin alınması için İran’a olan sınır kapılarını kapattı.

Sınır Kapıları Geçici Olarak Kapatıldı

Ölümcül salgının korkunç bir şekilde yayılması üzerine; Van’da bulunan Kapıköy Sınır Kapısı kapatılırken, öte yandan Nahçıvan-Dilucu Sınır Kapısı’nda da girişler engellendi. Aralık İlçesi Kaymakamı Mustafa Görmüş, sınır kapılarında önlemlerin alındığını ve sorumlu ekiplerin bölgede gerekli çalışmaları yaptığını belirtti.

“Salgının İran’da Görülmesi Türkiye İçin Alarm Niteliği Taşıyor”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; “Toplam 32 ülkede koronavirüs salgını nedeniyle hastalığa kapılan vaka sayısı 80 bini aştı. Salgını Türkiye’den uzak tutmak için gerekli önlemleri aldık. Ancak hastalığın İran’da görülmesi bizler için alarm niteliği taşıyor. İran Sağlık Bakanı ile görüşmelerimizin devam ettiğini söylemiştim…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyu bizzat en yakından takip ediyor. Bugün itibarı ile İran’da salgına yakalanan vaka sayısı 43, virüs nedeni ile yaşamını yitiren kişi sayısı ise 8 olarak belirtildi.

İran’a giriş-çıkışı sağlayan 3 sınır kapımız bulunuyor. Ayrıca Iğdır’da, Nahçıvan-Dilucu sınır kapımız da bulunmaktadır. İran’dan gelen bütün uluslar arası geçişler, saat 20.00 itibarıyla geçici olarak tek taraflı girişlere engellendi. Ayrıca tedbir amacı güdülerek, İran’a olan bütün sınır kapıları geçici olarak kapatıldı. Van’da koronavirüs tehlikesi ile gözlem altına alınan 5 kişinin muayenesi sonrasında salgın ile bağlantısı olmadığı öğrenildi. Dün ve Önceki gün 8 İran vatandaşına, hastalık belirtileri taşıdıkları için giriş izni verilmedi.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan Açıklama

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: “Koronavirüs salgınının oluşturabileceği tehlike nedeniyle; tüm araç, eşya ve yolcu girişleri, gerekli önlemlerin alınması için geçici olarak durdurulmuştur. Ancak yapılan ihracat ve transit işlemleri kontrollerin sağlanması şartı ile devam etmektedir. İran üzerinden Türkiye çıkışlı transit geçecek araçların güzergahları takibe alınacaktır. Gümrük kapılarımızda bulunan gümrük çalışanları, hijyen ve sağlık unsurlarına gerekli özeni göstermektedir. Önlemler en üst seviyeye çıkarılmıştır.” şeklinde değerlendirmelerini yaptı.