Türkiye Yeni Bir Operasyona Hazırlanıyor! Tarih Verildi…

Askeri bir Türk yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir kez daha gündeme getirilen Fırat'ın doğu bölümüne operasyonun, Kurban Bayramı'nı takiben başlayacağını eğer bu tarihte başlamazsa 11 Ağustos'tan sonraki süreçte başlayacağını ifade etti.
Türkiye Yeni Bir Operasyona Hazırlanıyor! Tarih Verildi…
Gündem, Yaşam 6 Ağustos 2019 16:31

Kaynağın bu açıklaması, Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeydoğu bölgesinde YPG kontrolündeki bölgeye operasyon düzenleneceğiyle ilgili yeni demeçleri izliyor.

Erdoğan, Bursa’da İstanbul – İzmir Otoyolu’nun açılışına katılarak yolu hizmete açtı. Afrin’e, Cerablus’a, El – Bab’a başarılı bir şekilde girip gerekli şeyleri yapıp çıktıklarını Fırat’ın doğusuna da aynı şekilde gireceklerini açıkladı. Bunu Rusya ve Amerika ile paylaştıklarını, çünkü oralardan taciz atışları devam ettikçe, Türkiye’nin bu duruma sessiz kalmasının asla mümkün olmadığını, bir yere kadar sabredileceğini, o sabrında bir sonu olduğunu anlattı.

ABD ENDİŞELİ

Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus ise, Suriye’nin kuzey bölgesinde planı yapılan bu tür tek taraflı askeri eylemlerin, özellikle ABD’li askerlerin harekat bölgesine yakın olma olasılığı, ABD’nin ve yerel Suriyeli kişilerin IŞİD karşıtı operasyonlarının devam etmesi sebebiyle ciddi endişe yarattığını belirtmişti.

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com