Yeni yönetmelikte, marka,simge ve logo bulunmayacak. Tek renk ve standart şekilde satışa sunulacaktır. Ayrıca paket üzerindeki sağlık uyarısı oranı ise, yüzde 85’e yükseldi. Renkli paketlerin dikkat çekiciliği ve özenilebilecek şekilde olmasının kaygıları ortadan kalkması bekleniyor.

 

Dikkate alınacak sağlık uyarıları

Sigara kullanıcısının ne ile karşı karşı olduğunu bilmesi gerekir.

Paketlerde bulunan sağlık uyarılarının kullanıcıya olan psikolojik etkisine de önem verildi. Sigara içen bireyin çocuklarına olan zararın varken aynı zamanda, onların da özeneceği, örnek alacağı kişi babası olacaktır ve sigaraya başlamak için nedenleri olacaktır.

Hamilelikte içilen sigaranın risklerden birkaçı ise bebeğin ölü doğumu, engelli ve hastalık sahibi olması şeklinde dünyaya gelebilir. Aynı zamanda cinsel bazda epey bir zor duruma sokacaktır.

Avrupa farklılıkları

Türkiye’de tüm tütün mamulleri olarak ele alınan uygulamada, Avrupa’da sigara ve sarmalık kıyılmış tütün ürünleri kategorisinde yer gösteriyor.Sigara paketlerinin üzerinde yazan marka, amblem Türkiye’de dış kısmında yazıyorken, diğer yandan Avrupa ambalajın dış kısmında üç yerde bulunuyor.