Sağlık Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu’na üniversitelerin güz döneminde uzaktan eğitim yapılması yönünde tavsiyede bulundu. Özellikle teorik derslerin online olması konusunda Bakanlık görüş bildirdi.

Uzun süredir üniversitelilerin kafasında, üniversiteler uzaktan mı, yüz yüze mi olacağı hakkında soru işaretleri bulunuyordu. Bir çok üniversiteli farklı şehirde aldığı eğitimi sebebi ile ya özel yurtlara ya da kira da arkadaşlarıyla yaşama yolunu seçiyor, eğitim uzaktan olunca da kalmadığı eve ya da yurda boşuna para ödemiş oluyor. Öğrencilikte tek kuruşun dahi altın değerinde olduğu düşünülünce bu durum üniversite öğrencilerinin sırtına büyük yük oluyor.

Tüm bunlar bir yana vaka sayılarının artmasıyla işin sağlık kısmı da söz konusu oluyor, üniversitelerde ki öğrenci sayısının yüksekliği ortadayken üniversitelerin bu süreçte yüz yüze eğitime başvurmaları riskli olabilirdi. Sağlık Bakanlığı konu hakkında YÖK tarafına bir öneride bulundu.

İşte Tam Metin

Yazıda, şu açıklamalara yer verildi: “Bakanlığın cevabi yazısında ‘2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunca yüz yüze aynı ortamda bulunmaksızın uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi, ertelenmemesi durumunda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı sağlanarak ve gerekli tedbirler alınarak yüz yüze sürdürülmesinin önerilmesine karar verilmiştir’ ifadesi yer almaktadır. Üniversitenizde, 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine ilişkin planlamalarınıza ait kararlarınızda YÖK’ün, yükseköğretim kurumlarına tanımış olduğu inisiyatif çerçevesinde Sağlık Bakanlığının görüşlerinin dikkate alınması hususunda gereğini rica ederim”

Sosyal Medya da Tepkilere Yol Açtı

Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyesi sosyal medya da tepkilere yol açtı bir çok öğrenci Twitter üzerinden #YÖKİSTİFA tagına yazarak bu etiketi Türkiye gündeminde ilk sıraya taşıdılar. Memnun olmayan öğrencilerin yanı sıra kararın doğru olduğunu savunan öğrencilerde bir hayli fazla.