22 Şubat 2022 21:29 Güncelleme : 22 Şubat 2022 21:29

Unutkan Olanlar Bunları Yedikten Sonra Kaset Gibi Kaydediyor! İşte O Gıdalar!

Unutkan Olanlar Bunları Yedikten Sonra Kaset Gibi Kaydediyor! İşte O Gıdalar!

Unutkanlık, kimi zaman karakteristik bir özellik olarak görülse de stres, düzensiz beslenme ve kalitesiz bir yaşam tarzıyla doğrudan ilişkilidir. Hal böyle olunca tüketilen besinlerin beyin gücünü güçlendirmesine dikkat ediliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz, unutkanlıkla başa çıkabileceğiniz en faydalı besinleri açıkladı. İşte, demir gibi bir hafızaya sahip olabilmenizi sağlayacak mucizevi besin ögeleri.

Güçlü bir hafıza için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, düzenli ve sağlıklı bir beslenme düzeni oturtmaktadır. Özellikle yaş ilerledikçe insanların sorun yaşamasına neden olan unutkanlık, kalitesiz bir yaşam ve düzensiz beslenme alışkanlıklarıyla doğrudan ilişkilidir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz, beyin fonksiyonlarını destekleyen gıda ürünlerini sıralayarak unutkanlık sorunu yaşayan kişilere önemli uyarılarda bulundu. İşte, kaset gibi bir hafızaya sahip olabilmeniz için mutlaka tüketmeniz gereken besin ögeleri.

Yağlı Balıklar Hafızayı Güçlendiren Besinlerin Başında Gelir!

Somon, sardalya, hamsi ve deniz levreği gibi yağlı balıklar, hafızayı güçlendirdiği bilinen Omega – 3 açısından çok zengindirler. Bu sayede Alzheimer hastalığında beyin hücrelerine zarar veren bema - amyloid adlı protein, Omega – 3 kaynaklı beslenen insanlarda daha az görülmektedir. Unutkanlık sorununa birebir olan yağlı balıklar, aynı zamanda beynin gri bölgesinde bulunan ve beyin hücre zarları için hayati önem taşıyan eşsiz bir DHA kaynağıdır. 

Ceviz Beyin Gelişimine İnanılmaz Bir Katkı Sağlar!

Kuruyemişler, iyi bir protein ve sağlıklı yağ kaynağı olarak bilinmektedirler. Bunların arasında sevilerek tüketilen ceviz, hafızayı güçlendirme konusunda da çok etkilidir. 2015 yılında UCLA’da yapılan bir çalışma, düzenli ceviz tüketmenin hatırlamak, iletişim kurmak, uyarıları almak, karar vermek ve duyguları düzenlemek gibi yeteneklerde başarıyı arttığı kanıtlanmıştır. Ceviz, aynı zamanda müthiş bir E vitamini kaynağıdır. E vitamini düşük olan insanlarda unutkanlık hastalığı tespit edilmektedir. Bu nedenle günde 3 tam ceviz tüketmeye özen göstermemiz gerekiyor. 

Sebzelerin Padişahı Ispanak Hafızayı Demir Gibi Yapıyor!

Ispanak, lahana, roka ve maydanoz gibi yeşil sebzelerin beyin sağlığına iyi gelen K vitamini, karoten, lutein ve folat gibi maddeleri içerdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Araştırmalar, bu besinlerin zihin gerilemesini de yüzde 40 oranında durdurduğunu gözler önüne seriyor. Haftada en az 2 kere tüketilmesi gereken ıspanak, yeşil sebzeler arasında hafızayı güçlendiren en güçlü maddeleri bünyesinde taşıyor. 

Zeytinyağı Oleocanthol Maddesi Sayesinde Beyni Güçlendiriyor!

Sağlıklı yağlar arasında başı çeken zeytinyağının yapılan araştırmalardan sonra içeriğinde yer alan ‘’olecanthal’’ maddesi sayesinde Alzheimer hastalığı riskini en aza indirdiği görülmüştür. Zeytinyağı bu özelliğini oleocanthal maddesi ile beyin hücrelerinde birikip hasar veren beta-amyloid plakalarını yok edebilme yeteneği sayesinde kazanıyor. Ayrıca E vitamini yönünden zengin olduğu bilinen zeytinyağının zihinsel kapasiteyi arttırdığı da düşünülüyor. 

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış